AKHTAMAR SURP HAÇ KİLİSESİ’NİN FOTOĞRAFLARI NEW YORK’TA SERGİLENDİ

Kategori: Cismani,Dini

Van Gölü’nde bulunan Akhtamar S. Haç Kilisesi’nin fotoğraflarından oluşan sergi, geçtiğimiz günlerde New York’da başladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Anadolu’nun saklı anıtları gün yüzüne çıkıyor” projesi kapsamında düzenlenen fotoğraf sergisi, ilk olarak 23 Temmuz 2019, Cumartesi, İstanbul’da Aya İrini Kilisesi’nde gerçekleşmişti. Aynı sergi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından bu kez New York’da tekrarlandı.

 

Serginin onur konuğu olarak New York’a davet edilen Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahag Maşalyan, Peder Şirvan Mürzyan’ın refakatinde, 2 Kasım 2019’da Amerika’ya seyahat etti. Sergi açılışının İstanbul’dan da konukları vardı. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu ve eşi, Samatya Surp Kevork Kilisesi Vakfı Başkanı Yesayi Demir, Bakırköy Dzununt Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Başkanı Mesut Özdemir, Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı Başkanı Edvard Ayvaz, Kitab-ı Mukaddes Şirketi Müdürü Tamar Karasu, Luys Medya Yönetim Kurulu Başkanı Aram Kuran, Vakıflar Meclisindeki Cemaat (Azınlık) Vakıfları Temsilcisi Moris Levi, Süryani Vakfı Başkanı Sait Susin serginin davetlileri olarak New York’a gittiler.

 

Grup, 3 Kasım, Pazar Sabahı, Amerika Doğu Bölgesi Dini Önderliği Surp Vartan Katedrali’nde Surp Badarak’a katıldılar. Törene Patriklik Kaymakamı Hazretleri riyaset etti. Tören sonunda vaaz veren Episkopos Sahag, Tüm Dünya Ermenileri Başpatriği Kadasetli Karekin II. Hazretleri’nin tahta çıkış yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirilen dualara da riyaset etti.

AHTAMAR 3

4 Kasım, Pazartesi, akşam saatlerinde, davetliler New Jersey’de resmi bir davete katıldılar. Ertesi gün, 5 Kasım, Salı, saat 19:30’da ise “Akhtamar Surp Haç Kilisesi” fotoğraf sergisin açılış töreni gerçekleşti. ABD Türkiye Başkonsolosu Alper Akbaş, ABD Rum Ortodoks Kilisesi Başepiskopos’u Prof. Dr. Elpidophoros Hazretleri, Şahan Ardzruni ve tanınmış simalar da açılış töreninde hazır bulundular. Tören vesilesiyle tanınmış besteci Şahan Ardzruni de müzik dinletisi sunarken, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

AHTAMAR 2

Tören vesilesiyle Patriklik Kaymakamı Hazretleri, Bedros Şirinoğlu, Moris Levi ve Sait Susin birer konuşma yaptılar.

AGHTAMAR 1

Kaymakam Hazretleri ve davetliler grubu, 6 Kasım’da yola çıktılar ve 7 Kasım sabahı erken saatlerde İstanbul’a vardılar.