BASIN BİLDİRİSİ

Kategori: Belgeler

BASIN BİLDİRİSİ

 Türkiye Ermenileri Patrikliği, geçtiğimiz 24 Nisan’da, Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan Ermeniler ve yaşamını yitiren tüm Osmanlı tebaası için anma ayini gerçekleştirmiştir. Bu yıl üçüncü kez olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi bu anlamlı günde özel bir mesaj yayımlamak suretiyle acımızı paylaşmışlar ve bizleri gerçekten duygulandırmışlardır. İnsani vurgusu güçlü bu mesaj ve yaklaşımları için kendilerine müteşekkiriz.

 

Aynı mesajın içeriğinde Ermeni asıllı yurttaşlarımız tarafından güzel ülkemize verilen hizmetlerin zikredilmesi ve onların huzuru, güvenliği ve mutluluğu hususlarına atfedilen özel önem cemaatimiz çevrelerinde çok olumlu yankı bulmuş ve büyük bir memnuniyetle algılanmıştır. Ülkemizin birlik ve beraberlik ortamının güçlenmesi bakımından, bu mesajda ifadesini bulmuş olan önderlik anlayışı hepimiz açısından paha biçilemez niteliktedir.

 

Patrikhanemiz, Türkiye’deki Ermeni kültürel mirasının korunması ve yaşatılması için, mesajda bahsi geçtiği üzere, devletimizin atacağı adımlara her daim destek olmayı da bir yurttaşlık sorumluluğu addetmektedir.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız’a Patriklik Makamımız ve tüm cemaatimiz adına en derin saygı ve şükranlarımızı arz ederiz. Yüce devletimizin ilelebet payidar kalması için her daim duacıyız.

 

 

 

 

BAŞEPİSKOPOS ARAM ATEŞYAN

Patrik Genel Vekili