BİLGİLENDİRME

Kategori: Belgeler,Cismani,Dini

Arevelk Gazetesi’nin28 Eylül 2018 tarihli sayısında yayınlanan “Sason dağlarında yaşayan Ermenilerin ricası” başlıklı bir haberde “Bu insanlar Batı Ermenistan’ın Ermeni köylerinden birinde yaşıyorlar. Köyde iki bin kişi yaşamakta ve bir din adamının gelerek düğün ve vaftizleri gerçekleştirmesini istiyorlar. Sason’daki dağlarda yaşıyorlar. Sason lehçesiyle ve Kürtçe konuşuyorlar. Yüzde 80inin ise kimliği bulunmuyor. ” denmekteydi.

 

Yukarıdaki haber Patrikliğimizde şaşkınlık uyandırdı. Öncelikle Anadolu’da bugün varlığını sürdüren tek Ermeni Köyü Musa Dağı’ndaki Vakıflı Köyü’dür. Diğer yandan, Türkiye toprakları üzerindeki bir köyün sakinleri Patriklik Makamımıza herhangi bir başvuruda bulunmamışlar ve herhangi bir talep sunmamışlardır.

 

Patriklik Makamının gerek web sitesinde ve gerekse yayınladığı takvimde “Kilise binası olmayan cemaatler” başlıklı bölümde Sason zaten 17 cemaat arasında yer almaktadır. Söz konusu bölgede “iki bin nüfus” değil, sadece birkaç aile yaşamaktadır.

Patriklik Makamı’nın talimatıyla, yıl içerisinde din adamlarımız söz konusu Kilise binasına sahip olmayan cemaatlerimize birden fazla ziyaretler gerçekleştirmekte, gerekli dini vecibeler yerine getirilmektedir.

 

Eğer Sason’da böyle bir köy varsa, Patrikliğimize başvurmamış, “din adamının gelerek düğün ve vaftizleri gerçekleştirmesi” talebinde bulunmamıştır. Diğer yandan, eğer nüfusun “yüzde 80inin kimliği bulunmuyor” ise yüzde 20sinin kimliği bulunmakta, lakin tabiiyetleri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. O halde, bunlar ya T.C. vatandaşı değiller veya Türkiye sınırları içinde yaşamıyorlar.

 

Bunun yanı sıra, Patriklik Makamımız Sasonlu aileler ile derhal irtibata geçerek konuyu araştırmış, yerli cemaat üyelerimiz Türkiye sınırları içerisinde ve özellikle Sason’da böyle bir köyün varlığından haberdar olmadıklarını ifade etmişlerdir.