armas (5)
Yayın:
Armaş Yayınları

Armaş Ruhban Okulu ruhbanlarından Müteveffa Patrik Karekin Khaçaduryan’ın “Ardaşes III. Yev Sahak Bartev Gam Arşagunyats Takavorutyan Angumı” (Ardaşes III. ve Sahag Bartev veya Arşaruni Hanedanının Çöküşü) adlı tiyatro eseri, Patriklik Makamı Armaş Yayınları’nın 5. Kitabı olarak yayınlandı. (Aralık 2012)

Patrik Karekin I., Armaş Manastırı’ndaki rahipliği günlerinde, eseri kaleme almaya başlar. Sis Katolikosluğu’nda görevi zarfında çalışmalarını sonlandırır ve eseri Kilikya Katolikosu Sahak II.’e ithaf eder. Yıllar sonra aynı eseri üzerinde değişiklikler yapar, fakat bu çalışma tamamlanamaz.

272 sayfadan oluşan kitapta, orjinal eserden örnek bir sayfa, yazarın daha önce yayınlanmayan bir resmi, biyografisi, yazarın Sis’te ve Maraştaki çalışmalarını anlatan Kd. Peder Krikor Damadyan’ın makalesi, tiyatroya konu olan Arşagunyats Krallı’nın yükselme devri hakkında yazarın makalesi, Armaş ve Sis Manastırları resimleri, sözlük, tiyatroda bulunan ve Harutyun Edvin Galiboğlu tarafından çok sesli olarak düzenlenen şarkılar bulunmaktadır. Şişli Belediye Başkan yardımcısı Vazgen Barın sponsorluğunda Surp Haç Tıbrevank kurucusu Müteveffa Patrik Karekin I.’e ithafen yayınlanan kitabı, Diyakos Vağarşag Seropyan yayına hazırlarken, kabak tasarımı Krikor Sahakoğlu tarafından yapıldı.