Yayın:
Patrik Hovagim Yayınları

MÜTEVEFFA PATRİK MAĞAKYA ORMANYAN’IN ÖLÜMÜNÜN YÜZÜNCÜ YILI VESİLESİYLE ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMASI YAYINLANDI:

“ERMENİ KİLİSESİ”

 

2018 yılı Patrikliğimizin önemli patriklerinden Müteveffa Mağakya Ormanyan’ın ölümünün yüzüncü yılıydı. Bu vesileyle tarihsel konuların yayını için oluşturulmuş olan “Hovagim Yayınları”ndan sekizinci kitap olarak müteveffa Patriğin “Ermeni Kilisesi” adlı çalışması yayınlandı.

 

Yazarın amacı Ermeni Kilisesi’ni ve farklı yönlerini iyi bilmeyenlere tanıtmak olmuştu.

 

Bu çalışma 1911 yılında İstanbul’da yazarın kendi çevirisi ile Ermenice olarak yayınlanmıştı. İleriki  1912 ve 1913 yıllarında ise kendi düzeltileri ile tekrar yayınlanmıştı. “Ermeni Kilisesi” isimli bu eser dünyanın dört bir yanında Ermenice ile birçok kez yayınlanmıştır. Aynı zamanda, İngilizce, Rusça, İspanyolca, Portekizce ve Lehçe ile farklı şehirlerde basımı gerçekleştirilmiştir.

 

Kitap 288 sayfadan oluşmakta olup eserin kendisinin yanı sıra başka konular da ilave edilmiştir. Diyakos Vağarşag Seropyan’ın “Bu önemli din adamının kaleminden kilisemizi tanımak” başlıklı önsözü, Müteveffa Patriğin geniş biyografisi, fotoğrafı, bu eserin Ermenice ve diğer dillerdeki yayınlarının listesi, Tüm Ermeniler Katolikosluğu, Kilikya Katolikosluğu, Aghtamar Katolikosluğu, Kudüs Patrikliği ve İstanbul Patrikliği Makamı’ndaki Patriklerin listesi, eser hazırlanırken aktif olan ruhani önderliklerin listesi, Ormanyan’ın öğrencisi yine müteveffa Episkopos Papken Güleseryan’ın (daha sonra Kilikya Eş Katolikosu) kaleme almış olduğu kitap hakkında bir yazı, kişi adları, yer isimleri ve özel isimler ile ilgili üç ayrı indeks bunlardan bazıları.

 

Bu eser Diyakos Vağarşag Seropyan tarafından yayına hazırlanmış bulunmakta. Kapak çalışması ise Krikor Sahagyan ve Sarven Dane tarafından yapılmış bulunuyor.

 

Selma İskenderöz ise ebeveynleri Selim ve Siranuş İskender anısına basım masraflarını üstlenmiş bulunuyor.

 

Arzu edenler mesai saatlerinde Patrikliğimizden temin edebilirler.