Yayın:
Armaş Yayınları

Armaş Ruhban Okulu ruhbanlarından Müteveffa Patrik Karekin Khaçaduryan’ın “Hay Kirı Gam Vosgi Taşdı” (Ermenice Yazı veya Altın Ova) adlı tiyatro eseri, Eylül 2013’de, Patriklik Makamı Armaş Yayınları’nın 7. Kitabı olarak yayınlandı.

Güzel bir rastlantı ile eserin yayın çalışmaları, Aziz Çevirmenler yortusu arifesinde tamamlandı. Okuyucular, Ermeni alfabesine karşı büyük bir sevgi besleyen müteveffa patriğin tiyatro eserini daha yakından inceleme fırsatını bulacaklardır.

Eser, yazarın Latin Amerika Ruhani Önderliği’nin son ve Ermeni Patrikliği’nin ilk dönemlerinde kaleme alınmıştır. 88 sayfadan oluşan kitapta, yazarın daha önce yayınlanmamış bir resmi, biyografisi, sözlük vb. bulunmaktadır. Diyakon Vağarşag Seropyan tarafından yayına hazırlanan kitabın kapak tasarımı, Aris Karafil tarafından yapılmıştır. Kapakta, Kınalıadalı Varsenig M. Mezburyan (1889) tarafından çizilen karakalem tablo kullanılmıştır. Kitap, Surp Haç Tıbrevank Lisesi okul kurucusu Varujan Bulgan’ın sponsorluğunda, büyükannesinin merhum abisi, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi başkanlarından Setrak Tokat’ın anısına ithafen yayınlandı.

“Ermeni yazısı ve onun sadık Armaşlısı” başlıklı önsözde, Yayın Kuurulu adına Diyakos Vağarşag Seropyan “Müteveffa Patrik Karekin 1.’in eserini, yazılışından yaklaşık yarım asır sonra, Armaş Yayınları serisinden, Ermeni Kültür Haftası’nda, sizlere sunuyoruz. Müteveffa patriğin de dilediği gibi, bizler de yazının ışığı ile karanlığın parçalanmasını diliyoruz” demektedir.