BÜYÜK ORUÇ DÖNEMİ GELENEKSEL İNANÇ ZİYARETLERİ BAŞLIYOR

Kategori: Bülten,Kilise

Kayseri S. Krikor Lusavoriç, İskenderun S. Karasun Mangants ve Vakıfköy S. Asdvadzadzin kiliselerine geleneksel inanç ziyareti, Patrikliğimiz himayesinde ve din görevlilerinden oluşan grubun yolculuğu ile başlıyor.

Patriklik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın talimatıyla bu seneki geziye Episkopos Sahak Maşalyan başkanlık edecek. Episkopos Sahak’a Kıdemli Peder Krikor Damadyan, Peder Kevork Çınaryan, Peder Dırtad Uzunyan, Diyakoz Artun Damadyan, Yetkili Okuyucu Sevan Kıran refakat edecekler.

Din görevlileri, 7 Mart 2013, Perşembe günü, hava yoluyla Kayseri’ye gidip hazırlık çalışmalarını yürütecekler. Episkopos Sahak Maşalyan ise 8 Mart 2013, Cuma sabah erken saatlerde Kayseri’ye varacak.

S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde 8 Mart 2013, Cuma sabahı, Surp Badarak sunulacak. Daha sonra şehirdeki mezarlığımız ziyaret edilecek. Aynı gün ruhaniler ve tüm ziyaretçiler kara yolu ile İskenderun’a geçecekler.

9 Mart 2013, C.tesi, İskenderun S. Karasun Mangants Kilisesi’nin geleneksel isim günü vesilesiyle Episkopos Sahak Maşalyan Surp Badarak sunacak. Daha sonra İskenderun’daki mezarlığımız ziyaret edilecek.

10 Mart 2013, Pazar, Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde sabah duaları yapılacak, Surp Badarak sunulacak daha sonra da Arevakal ayini yapılacak. Son olarak da köyde bulunan mezarlığımız ziyaret edilecek.

Vakıfköy’de gereçekleşecek ayinler ile geleneksel inanç ziyareti son bulacak. Ruhaniler 11 Mart 2013, P.tesi akşamı İstanbul’a dönecekler.