BÜYÜKDERE S. HRİPSİMYANTS KİLİSESİ VAKIF YÖNETİM KURULU BAŞKANI PATRİKHANE’DE

Kategori: Bülten,Cemaat

23244174_854884524671432_7426100588736680186_nPatriklik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, 7 Kasım 2017, Salı, Patrikhane’de Büyükdere S. Hripsimyants Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Murat Süme’yi kabul etti. Görüşmede Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan ve Kilise Din Görevlisi Peder Şirvan Mürzyan katıldı.

Patriklik Kaymakamı, son günlerde farklı vesilelerle Büyükdere Kilisesi ve Vakıf Yönetim Kurulu hakkında çıkan haberler sonrasında, Murat Süme’nin düşüncelerini öğrenmek üzere, kendisini Patrikhane’ye davet etti. Süme, hakkında anlatılan olaylarla ilgili bilgiler sundu. Hakkında söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, her türlü belgeyi resmi mercilere ve cemaate sunmaya hazır olduğunu belirtti. Haksız bir kampanyaya maruz kaldığını ve kendisini ifade etmekte, sesini duyurmakta zorlandığını belirterek, haberler hakkında verilen tekziplerin daha fazla duyulması için Patriklik Kaymakamı’ndan yardım diledi.

Başepiskopos Karekin, Patriklik Makamı’nın en önemli görevlerinden birinin, kilisede düzen sağlamak olduğunu belirtti. Ruhani Kurul Başkanı ve Kilise din görevlisi huzurunda, Süme’nin aktaracağı bilgileri de duymak istemişti. Benzer haberler, temelsiz olsalar dahi, kiliseye zarar vermekteydi. Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan birinin Büyükdere Kilisesi olduğunu dikkate alındığında, kilise vakıf yönetim kurulu kamuoyunu bilgilendirmeliydi. Patriklik Kaymakamı, benzer konuların cemaatin ruhani yaşantısı ile ilintili olması nedeniyle, bu olayın Ruhani Kurul gündemine de alınacağını söyledi. Din adamlarından ve sivillerden oluşacak bir komisyonla bu konunun hassasiyetle ele alınacağını belirtti.