ELAZIĞ ve MALATYA’da KUTSAL DOĞUŞ YORTUSU KUTLAMALARI

Kategori: Cemaat,Dini

Kutsal Doğuş Bayramı vesilesiyle Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın izni ile Kilise ve Ayinlerden sorumlu Başrahip Tatul Anuşyan, Kıdemli Peder Kevork Çınaryan ve Diyakos Armenag Kazancıyan refakatinde Elazığ ve Malatya’daki cemaatlerimize ziyaretlerde bulundu.

 

Başrahip Tatuul ve refakatindekiler 10 Ocak 2019, Perşembe sabah hava yolu ile Elazığ’a hareket ettiler. Orada bulunan cemaatimiz üyeleri tarafından karşılanarak ev ziyaretleri gerçekleştirdiler. Bu esnada Hatay Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan Elazığ Ermeni Mezarlığı’nı ziyaret ederek Rab’de uyuyan Elazığlılar için dua etti.

 

Aynı akşam, saat 18.00’de Pişkin Ailesi’nin evinde Peder Avedis Tabaşyan tarafından Kutsal Sunu Ayini gerçekleştirildi.

ELAZIG BADARAK 4

Ayin’in bitiminde İsa Mesih’in vaftizini simgeleyen törenler de gerçekleştirildi. Başrahip Tatul, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın pederane sevgi, selam ve takdislerini ilettikten sonra yenilenmenin önemini vurguladı. Orada bulunanları değerlerine bağlılıklarından dolayı takdis ederek iyi dileklerini iletti.

ELAZIG BADARAK

Ertesi sabah, 11 Ocak 2019, Cuma sabah, Başrahip Tatul ve beraberindekiler Elazığ’dan yola çıkarak kara yolu ile Malatya’ya vardılar. Burada, Malatya Ermenileri Derneği Başkanı Sarkis Çizmeci ve Mimar Kevork Özkaragöz tarafından karşılandılar.

 

Daha sonra, grup halinde kısmen harabe olan S. Yerrortutyun Kilisesi’ni ve Venk şapelini ziyaret ettiler. Cemaatimiz üyeleri, her iki ibadethanenin anahtarlarının da Valilik’te bulunduğunu ve ellerinde bir anahtar olmadığı için giremeyeceklerini bildirdiler.

MALATYA VENK

Aynı akşam, saat 18.00’de Malatya Ermeni Mezarlığı’nda bulunan Şapel’de  Kıdemli Peder Kevork Çınaryan tarafından Kutsal Sunu Ayini gerçekleştirildi.

MALATYA BADARAK 2

Ayinden sonra ise burada da İsa Mesih’in vaftizini simgeleyen törenler gerçekleştirildi. Başrahip Tatul, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın pederane sevgi, selam ve takdislerini ilettikten sonra yenilenmenin önemini vurguladı. Orada bulunanları değerlerine bağlılıklarından dolayı takdis ederek iyi dileklerini iletti.

MALATYA BADARAK 1

Başrahip Tatul ve beraberindekiler aynı gece hava yolu ile İstanbul’a döndüler.

MALATYA GRUP

Elazığ ve Malatya Cemaatlerimizin değerli üyeleri Kutsal Doğuş Yortusu vesilesiyle gerçekleştirilen bu ziyaret için memnuniyetlerini ve Patriklik Makamı’nın pederane ilgisinden dolayı teşekkürlerini dile getirdiler.