ERMENİ KATOLİK CEMAATİ APOSTOLİK YÖNETİCİSİ’NİN ZİYARETİ

Kategori: Ekümenik

levon zekiyanİstanbul’daki Ermeni Katolik Cemaati’nin yeni atanan Apostolik Yöneticisi tayinli Başepiskopos Levon Zekiyan, 12 Haziran 2014, Perşembe, saat 10.30’da, Patrikhane’yi ziyaret ederek Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan tarafından kabul edildi. Başepiskopos Levon Zekiyan’a Mıhitaryan Rahipler Topluluğu’nden Başrahip Hagopos Çopuryan, S. Hagop Hastane’si Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bernar Sarıbay, Raffi A. Hermon Araks ve Talin Ergüneş Gazer refakat ettiler. Görüşmede Kd. Peder Krikor Damadyan ve Diyakon Vağarşak Seropyan da hazır bulundurlar.

Başepiskopos Levon Zekiyan, geçtiğimiz ay, Papa Franciscus Hazretleri tarafından, İstanbul Ermeni Katolik cemaatine Apostolik Yöneticisi olarak atanmıştı. 10 Haziran 2014, Salı günü İstanbul’a gelerek, cemaatine ilk takdisini vermişti.

Göreve başladıktan sonra, Türkiye Ermenileri Cemaati Ruhani Merkezi’ne nezaket ziyaretinde bulunan Başepiskopos Levon, Patrikhane çatısı altında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtirken, zorlu fakat önemli bir göreve atandığının bilincinde olduğunu söyledi. Bu görevi, sorumluluk bilinciyle yerine getirmeye çalışacağını ifade etti.

Başepiskopos Levon Zekiyan’ı kutlayan Başepiskopos Aram “Siz, İstanbul’daki Ermeni Katolik Cemaati üyeleri için yabancı değilsiniz. Sizin gibi, akademik düzeyde takdir kazanmış bir akademisyen ve kıymetli bir din adamına “hoş geldiniz” demekten memnuniyet duyuyorum. Size, yeni görevinizde başarılar diliyorum.” dedi.