Esayan Lisesi’nden Yetişenler Derneği

Billurcu Çıkmazı No: 17, 34433 Sıraselviler.
Tel. (0212) 244-3708

Esayan Okulu’ndan Yetişenler Derneği, Esayan Okulu mezunlarını, bir arada tutmak amacıyla 1908’de kurulur. Esayan Okulu mezuniyet sınıfı öğrencilerinden Gadarine Küdneryan (1900-1901), H. C. Siruni, H. C. Hampartsumyan’ın kurucu üyeler olduğu dernekte, Rahip Gomidas ve Mıgırdiç Esayan onursal üye olurlar.

Dernek çatısı altında kültürel ve sosyal içerikli çalışmalar yürütülmüştür. Edebi faaliyetlere Ermeni kültürünün önemli simalarından Vahan Tekeyan, Şavarş Misakyan, Sibil, Hayganuş Mark, Rupen Zartaryan, Krikor Zohrab da katılmıştır. Birbirini takip ederek edebi konferanslar, dini, mimari ve musiki konularında yaz çalışmaları tertip edilmiştir. Kitapseverlerin yararlandıkları, geniş bir kütüphane de kurulmuştur. Bunların tamamı Esayan Okulu salonunda gerçekleşmiş ve bu ilk dönem 1923 yılına kadar yaklaşık 15 sene devam etmiştir.

Esayan Okulu’ndan Yetişenler Derneği, Cumhuriyet Dönemi’nde, 1947 yılında, Esayan Okulu’nun yanındaki bugünkü salonda, tekrar faaliyetlerine devam etmiştir. Bu yeni dönemde Hrant Kurubyan, Dr. Lusin Karakaşyan, Vahe Minasyan, Harutyun Hanesyan ve Sırpuhi Sevan (Tanielyan) ilk kurucu üyeler olurlarken, ilk başkan Hermine Kalusdyan olur.

Dernek Çatısı altında çeşitli konferanslar, kitap tanıtımları ve jübile geceleri tertip edilir.

Esayan Okulu’ndan Yetişenler Derneği bünyesinde 1997 yılından itibaren Maral Müzik ve Dans Topluluğu faaliyet yürütmektedir. Yaklaşık 120 kişilik ekip, 6-12 yaş grubu ve 12-20 yaş grubu olmak üzere ikiye ayrılır. Ekipte, ayrıca 20 yaşından büyük tecrübeli danscılar da mevcuttur. Onlar haftada iki veya üç gün, Garbis ve İris Çapkan’ın önderliğinde düzenli olarak çalışmalarını yürütmektedirler.