GİRİT’E ZİYARET

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini,Ekümenik

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan son zamanlarda Yunanistan’ın Girit Adası’na bir ziyarette bulundu. Önümüzdeki yıl Heraklion’daki S. Garabed Kilisesi’nin kuruluşunun 350nci yılı kutlamaları gerçekleştirilecek. Girit Cemaati’nin üyeleri de bu önemli günü gerektiği gibi kutlamak arzusundalar. Bilindiği üzere Girit Adası Cemaati Patrikliğimiz ruhani yetki sınırları dahilinde bulunmaktadır. Bu nedenle Başepiskopos Hazretleri bu jubilee ile ilgili hazırlık çalışmaları hakkında bilgi edinebilmek amacıyla Girit’e gitti. Kilise Yönetim Kurulu Başkanı Andonis Benardis ve arkadaşları Patrik Genel Vekili’ni samimi bir ortamda ağırladılar.

Aynı günlerde Ana That S. Eçmiyadzin’den Başepiskopos Yeznig Bedrosyan da Girit’e bir ziyarette bulundu. Jübile için tüm Ermeniler Katolikosu Karekin II. Hazretleri’nin de Girit Ermeni Cemaati’ni ziyareti düşünülmekte. Böylece her iki Episkopos da hazırlık çalışmalarına müdahil oldular.

Başepiskoposlar Aram Ateşyan ve Yeznig Bedrosyan Heraklion Valisi Stavros Arnautakis tarafından kabul edildiler. Görüşmede Yönetim Kurulu Başkanı Andonis Benardis ve Sayman üye Santi Avedisyan da hazır bulundular. Sohbet esnasında Başepiskoposlar önümüzdeki yıl tüm Ermeniler Katolikosu’nun da jübile kutlamalarına katılım göstereceğini, bunun da önemli bir tarihi anlam taşıdığını kaydettiler. Aynı amaçla İstanbul’dan Heraklion’a bir folklor ekibi ile bir koronun da geleceğini söylediler. Samimi sohbet esnasında yerel otoritelerin maddi ve manevi desteklerini de beklediklerini ifade ettiler. Sayın Vali de elindeki olanakları harekete geçireceğini ve gerekli desteği sağlayacağını ifade etti. Daha sonra günün anısına hediyeler verildi.

GREDE VALISI

Başepiskoposlar daha sonra Heraklion Belediye Başkanı’na bir ziyarette bulundular. Sayın Başkan’ın şehir dışında olmasından dolayı Başkan Vekili Artistea Plevri ile görüşerek ziyaret nedenlerini açıkladılar. Sayın Başkan Vekili de Ada’da yaşayan az sayıdaki Ermeni Cemaati’nin bu önemli jübilesinin en iyi şekilde anılması için mümkün olan her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

GREDE BELEDIYE

Başepiskopos Aram Ateşyan ve Başepiskopos Yeznig Bedrosyan Heraklion Metropoliti Irineos Hazretleri tarafından da Kabul edildiler. Ruhaniler biraderane bir ortamda sohbet ettiler. Sayın Metropolit’in Patrik Bartolomeos Hazretleri’nin sınıf arkadaşı olduğunu belirtmek gerekir. Girit Adası da diğer 12 ada gibi İstanbul’daki Rum Patrikliği’nin ruhani yetki sınırları dahilinde bulunmaktadır. İki Başepiskopos Sayın Metropolite de ziyaret nedenlerini açıkladılar. Sayın Metropolit de desteğini sağlamaya hazır olduğunu ifade etti. Ziyaret bitiminde günün anısına hediyeler verildi.

GREDE METROPOLIT

Başepiskopos Aram Ateşyan ve Başepiskopos Yeznig Bedrosyan jübile vesilesiyle Kilise Yönetim Kuruluyla da istişarede bulunarak başarı dileklerini ve takdislerini ilettiler. S. Garabed Kilisesi’nin kapısını açık tutmak için yapılan çalışmaları da takdir ettiklerini ifade ettiler.