GOMİDAS VARTABED GETRONAGAN OKULU’NDA ANILDI

Kategori: Cemaat,Cismani

Doğumunun 150. yıldönümü kutlanan Gomidas Vartabed, Getronagan Ermeni Lisesi tarafından 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen “Doğumun 150.yıldönümünde Gomidas Vartabed’i anarak” başlıklı törenlerle anıldı.

 

18 Ekim 2019, Cuma, Getronagan Okulu’nun tören salonunda gerçekleşen açılış töreninin onur konuğu, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan oldu. Törene Rahip Harutyun Damadyan, Kd. Peder Krikor Damadyan, Peder Şirvan Mürzyan, S. Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Harutyun Ebeoğlu ve yöneticiler, Okul Müdürü Silva Kuyumcuyan Margosyan, öğretmenler, öğrenciler, cemaat kurumlarından temsilciler ve davetliler katıldılar. Törenin bir diğer onur konukları ise, törene katılmak için Yerevan’dan İstanbul’a gelen Mıkhitar Sepasdatsi Okulu öğrencileri ve öğretmenleri oldu.

 

Tören, Müdür Silva Kuyumcuyan Margosyan’ın açılış konuşmasıyla başladı.  Konuşmasında, Getronagan Okulu’nun, Gomidas Vartabed için özel bir anlam taşıdığını belirtti. Müteveffa Gomidas Vartabed, bu okul çatısı altında çalışmış, okul öğrencilerinin katılımlarıyla Kusan Korosu’nu kurmuştu. Bu hatıralardan yola çıkarak, okul çatısı altında Gomidas Vartabed anmasını gerçekleştirmek, okul için her şeyden önce bir vefa borcuydu. Daha sonra, okul müzik öğretmeni, programın müzik direktörü ve Lusavoriç Korosu şefi Hagop Mamigonyan söz aldı. Gomidas Vartabed’e olan hayranlığını dile getirerek, Gomidas Vartabed’in hayatından önemli kesitleri paylaştı.

 

Konuşmalar sonrasında, Getronagan Okulu mezunları ve öğrencileri, çeşitli enstrümanlar eşliğinde Gomidas Vartabed’in eserlerini seslendirdiler. Törende,  Mıkhitar Sepasdatsi Okulu’nun “Folk Bend” grubu da sahne aldı. Gecenin en anlamlı anlarından biri, Gomidas Vartabed’in kullandığı piyanonun kullanılması oldu. Törenin en coşkulu anı ise, salonda bulunan herkesin “Ov medzaskanç tu lezu” şarkısını hep birlikte söylemesi oldu.

2019 GOMIDAS HANTES 2

Törenin kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Hazretleri şöyle konuştu: “Bugün, Gomidas Vartabed’in doğuşunun 150. yıldönümü münasebetiyle Azkayin Getronagan Okulu’nun düzenlemiş olduğu geceye katıldık. Okulun yeni ve eski öğrencileri, Gomidas Vartabed’in eserlerini büyük bir ustalıkla sergilediler. Aynı salonda, Gomidas Vartabed’in şahsen kullanmış olduğu piyano bu akşam özel bir anlam kazandı. Ondan yayılan her ses, bizlere Gomidas’ın manen aramızda olduğunu bizlere anımsattı.Bu anlamlı gecede misafirlerimiz de vardı. Özellikle bu törene katılmak için Yerevan’dan İstanbul’a gelen Mıhitar Sepasdatsi Okulu öğrencileri de Gomidas’ın eserlerini seslendirdiler. Kısacası bu gece Gomidas Getronagan’da konuştu.Bu anlamlı geceyi tertip eden Getronagan Ailesi’ne, müdür Silva Kuyumcuyan’ın şahsında teşekkür ediyorum. Ayrıca gecenin müzik direktörü, okulun müzik öğretmeni ve Lusavoriç Korosu şefi Hagop Mamigonyan’a da özel olarak teşekkür ediyorum. Sesi ve enstrümanı vasıtasıyla geceyi renklendiren tüm gençlere ise büyük bir teşekkür. Hepinizin emeğine sağlık”.

2019 GOMIDAS HANTES

Konser sonrasında, okul spor salonunda Gomidas Vartabed’e ithafen hazırlanan resim sergisinin açılışı da gerçekleşti. Bu vesileyle, cemaat okullarımızdaki öğrencilerin çalışmaları sergilendi ve ziyaretçiler büyük bir beğeniyle çalışmaları takip ettiler.