GOMİDAS VARTABED’İN HEYKELİ ÖZEL BİR TÖRENLE AÇILDI

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini

İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde, 23 Kasım 2019, Cumartesi, saat 16:00’da, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahag Maşalyan’ın talimatları ve katılımlarıyla, Gomidas Vartabed’in heykeli özel bir törenle açıldı.

Kültürel bu anlamlı etkinliğe Patriklik ruhbanları ve pederleri katılım gösterdiler. Törene Sarkis Külegeç ve arkadaşları, Getronagan Lisesi müdürü Silva Kuyumcuyan önderliğinde öğretmenler ve öğrenciler, yöneticiler, hayırseverler ile kültür sever bir topluluk katıldılar. Tören, Getronagan Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin katkılarıyla gerçekleşti.

_MG_5852w

Açılış konuşmasını yapan tanınmış sanatçılardan Boğos Çalgıcıyan, törenin gerçekleşme amacını açıkladı. Daha sonra, öğretmenlerden Diana Bulduk, Gomidas Vartabed’in biyografisini sundu. Öğrenciler, Vartabed’in heykeli önünde şiirler okudular ve dans gösterisi sundular. Bu anlamlı günde, tanınmış müzik sanatçısı Artür Bağdasaryan da Gomidas Vartabed’in eserlerinden bir kaçını seslendirdi. Tören “Anlıreli zankagadunı” (susmayan çan sesi) ile son buldu.

Tören sonunda, Sarkis Gülegeç bir konuşma yaptı ve Gomidas heykelinin açılış törenini düzenlediği için Episkopos Sahag Maşalyan’a özellikle teşekkür etti. Bu törenin Gomidas Vartabed’in doğumunun 150. Yılında gerçekleşmesi de ayrı bir öneme sahipti. Bu vesileyle heykeli tasarlayan Erol Sarafyan’a, kaide tasarımını gerçekleştiren Vazken Barın’a ve kaidenin mermerini bağışlayan Yetkin Berberoğlu’na teşekkür etti.

_MG_5877w

Kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Hazretleri, Gomidas Vartabed’in uluslar arası çapta üne sahip bir sanatçı olduğunu belirterek şöyle dedi: “Patrikhane bahçesinde bulunan bu heykel, bizler için çok özel bir öneme sahip. Çünkü eminiz ki burayı ziyaret eden herkes, ona yaklaşacak ve hayata dair önemli bir mesaj bulacak. Heykelin tasarımcısı Erol Sarafyan, Gomidas Vartabed’i ustaca betimlemiş. Fakat ben özellikle Vartabed’in ellerine dikkat ettim, çünkü baktıkça onun usta bir koro şefi edasıyla bizleri yönettiğini hissediyorum. Çokları Gomidas’ın sadece bir koroya ölçü verdiğini düşünebilir, fakat Gomidas cemaat yapımızın harmonisini bize hatırlatıyor ve ölçüleriyle bizleri daha da cesaretlendiriyor. Bugün bir kez daha ruhani ve kültürel değerlerimizi hatırlatan bu öğretiyi fark ettik.”

Kaymakam Hazretleri, sözlerinin sonunda Sarkis Gülegeç’e ve Erol Sarafyan’a, Patriklik Makamı’na kattıkları değerden dolayı teşekkür etti. Bu vesileyle Getronagan Lisesi müdürünü, öğretmen kadrosunu, öğrencilerini tebrik etti. Patriklik Kalem Müdür Başrahip Tatul’a, Artür Bağdasaryan’a ve Boğos Çalgıcıyan’a da teşekkür eden Kaymakam Hazretleri, Patrikhane’nin benzer kültürel faaliyetlere ilerleyen zamanlarda da ev sahipliği yapmasını diledi.

_MG_6035w

Tören sonunda, katılımcılar onuruna bahçede kokteyl verildi.