İSKENDERUN VE VAKIFLIKÖY’DE SURP ZADİG COŞKUSU

Kategori: Kilise

iskenderun zadigRabbimiz Hisus Krisdos’un Ölüler’den Diriliş Yortusu olan Surp Zadig, bu sene de İskenderun ve Vakıflıköy’deki kiliselerimizde kutlandı.

S. Zadig Arifesi, 19 Nisan 2014, C.tesi akşamı, İskenderun’daki S. Karasun Mangants Kilisesi’nde kutlandı.  Çocuklar tarafından okunan Kutsal Kitap Okumaları’ndan sonra, Kilise Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan tarafından Surp Badarak sunuldu. Çok sayıda İskenderunlunun yanı sıra, Adana ve Mersin’den de gelen cemaatimiz üyeleri de törenlere katıldılar.

Hayr Mer’den önce vaaz veren, Peder Avedis, Rab Hisus’un dirilişinin önemini vurgulayarak “Karanlık ve korkutucu olarak gördüğümüz mezardan, bizlere sevinç getiren ve sonsuz yaşamı sunan Rab Hisus Krisdos’a yönelmeliyiz. O, bugün, aydınlatıcı nuruyla, karanlık dünyamızı aydınlatırken, bizleri günahlarımızdan arınmaya davet ediyor. Surp Zadik’de, her birimiz, O’nun ile diriliyor ve diri bir yaşam sürmeye davet ediliyoruz. Eğer O’nu takip edersek, barışın ve esenliğin bizlere yayılacağını hatırlayalım.” dedi. Peder Avedis, daha sonra Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın Surp Zadig mesajını okudu.

S. Badarak’ın sonunda, dini geçit yapıldı. Çocukların ve gençlerin katılımıyla söylenen Surp Zadik ilahileri eşliğinde, kilisede bulunanların birbirlerini “Krisdos Haryav i Merelots, Orhnyal e Harutyunn Krisdosi” (Krisdos Ölülerden Dirildi, Kutludur O’nun Dirilişi) diyerek selamladılar.  Daha sona kilise bahçesinde bereket duaları okundu. Törenler sonunda, kilise avlusunda toplanan halka, geleneksel Surp Zadig yumurtası ikram edildi. Son olarak, kilisede hazır bulunan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Peder Avedis’in, Kilise Vakıf Yönetim Kurulu’nun ve İskenderun Ermeni Cemaati üyelerinin S. Zadig Yortusu’nu tebrik etti.

vakiflikoy zadigSurp ZadigYortu’su, 20 Nisan 2014, Pazar sabahı, Vakıflıköy S. Asdvadzadzin Kilisesi’ndeki törenlerle kutlandı. Sabah duaları saat 08:30’da başlarken, Surp Badarak saat 10:30’da başladı. Surp Badarak’ı Peder Avedis Tabaş sunarken, ilahileri köyün çocukları ve gençleri seslendirdiler. Törenlerde Vakıflıköy’de misafi olarak bulunan, Diyakos Arman Balyan da hazır bulundu. Törenlere  Vakıflıköylü’lerin yanı sıra, Antakya’dan, Samandağ’dan ve İstanbul’dan gelen cemaatimiz üyeleri de katıldılar.  Bunun dışında çeşitli din ve mezheplerlerden, ziyaretçiler de törenlerde hazır bulundular.

Hayr Mer’den önce vaaz veren, Peder Avedis, “Bugün her ne kadar buruk bir bayram yaşıyoruz gibi görünse de, Rab Hisus Krisdos’un ölülerden dirilişi bizler için eşsiz bir coşku kaynağı teşkil etmektedir. Dünyevi hayatımızdaki zorluklarla başa çıkabilmenin en önemli yolu Rab Hisus Krisdos’a sığınmaktır. Köyümüzde bulunan 22 Kesaplı’nın yaşadıkları, her birimize birçok ders vermektedir. Rab Hisus Krisdos, Ölülerden dirilerek, bizlere ve tüm dünyaya barış ve esenlik mesajları veriyor. Bizlerin görevi, bu mesajı iyi değerlendirmektir. Rab Hisus bizlerden, bu mesajı alarak, hayatımıza dökmemizi arzulamaktadır. İşte o zaman, insanlar gerçek barışa ve esenliğe kavuşacaktır.” Dedi. Peder Avedis, Hatay’daki birlik ve beraberliği vurgulayarak, bu beraberliğin hep devam etmesini diledi. Daha sonra Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın S. Zadig mesajı ve Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Mehmet Ali Edipoğlu’nun S. Zadig Tebrik mesajları okundu.

S. Badarak’ın sonunda, dini geçit yapıldı. Kilise Bahçesi’nde bulunan çok sayıda kişinin katılımı ile “Antasdan” ve bereket duaları okundu. Tören sonunda, kilisede bulunanlar birbirlerini “Krisdos Haryav i Merelots, Orhnyal e Harutyunn Krisdosi” diyerek selamladılar. Daha sonra, dağıtılan geleneksel Surp Zadig yumurtaları kırdılar.

21 Nisan 2014, P.tesi, Merelots günü, Rab’de uyuyan Hataylılar, Vakıflıköy S. Asdvadzadzin Kilisesi’ndeki S. Badarak ile anıldılar. Surp Badarakı Peder Avedis Tabaş sunarken, Surp badarak ilahileri Yeretsgin Haygan Tabaş tarafından söylendi. Surp Badarak sonunda, köy mezarlığı ziyaret edildi. Burada,  Köyün eski din görevlileri Kıdemli Peder Ğevont Kartunyan ve Kıdemli Peder Serovpe Gülyan ile Rab’de uyuyan Vakıflıköylüler için “Hokehankisd” duaları yapıldı.