Jbid Çocuk Dergisi

Zafer Sok. No. 11-13/2, 34371 Pangaltı
Tel.: (0212) 233-9415
Faks: (0212) 231 6536
E-mail: jbid@teaov.org , jbid.amsatert@gmail.com
Web Sitesi: http://www.teaov.org/

1991’de bir grup edebiyat sevdalısı ve öğretmen, T.E.A.O. Öğretmenleri Yardımlaşma Vakfı bünyesinde toplanarak, bir çocuk dergisi çıkartma kararı verdiler. Böylece Aralık 1991’de “Jbid” dergisi yayımlanmaya başladı. 1950’li yıllarda Adrine Dadryan ve Pakarat Tevyan tarafından “Bardez” isimli bir çocuk dergisi yayınlanmaktaydı. Daha sonra ise Öğretmenler Derneği’nin girişimiyle ve Dr. Şahnur Şahiner tarafından “Karun” isimli bir çocuk dergisi 1969-1990 yılları arasında yayınlandı. Bu çalışmalardan sonra, Aralık 1991’de “Jbid” çocuk dergisi yayınlanmaya başladı. Derginin sorumlu yazı işleri müdürü ise Satenik Usta oldu. Yayın Kurulu ise Anna Turay, Armenuhi Balamyan, Zaruhi Elagöz, Jaklin Ermen, Hasmik Cingöz, Silva Gomikyan ve Jbid Berberyan’dan (resimleme) oluşmaktaydı.

Jbid’in yayınlanma amacı, çocuklara okuma sevgisini aşılamak ve Ermenice kitap okumaya teşvik etmektir. Jbid, içeriğini, çocuklara, bayram ve geleneklerimiz hakkında bilgi verecek şekilde düzenlemektedir.

Jbid’in sayfalarında sevimli hikâyeler, çeşitli oyunlar, bulmacalar, güncel ve tarihi bilgiler bulunmaktadır. Kuruluşunun 10. ve 20. Yılı dolayısıyla, Kumkapı Kazaz Amira Salonu’nda, cemaat okulları öğrencilerinin katılımı ile çocuk festivalleri düzenlenmiştir.

Jbid, yurtdışındaki okullar, kültürel dernekler ve ruhani önderlikler tarafından da rağbet görmektedir. Jbid’in çalışmaları her zaman takdirle karşılanmıştır.

Kurulduğu ilk günden itibaren yayın kurulu, amatör ve gönüllü kişilerden oluşan Jbid’in, bugün çocukların kullanımına sunduğu dört koleksiyonu ve bir de CD’si bulunmaktadır.