KADIKÖY AİLESİ’NİN PATRİKHANE ZİYARETİ

Kategori: Bülten,Cemaat

IMG_3185Patriklik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, 11 Ekim 2017, Çarşamba, saat 16:00’da Rahip Harutyun Damadyan ve Kd. Peder Krikor Damadyan önderliğindeki Kadıköy Surp Takavor Kilisesi Ailesi’ni kabul etti.

Ziyaretçiler, Patrik Kaymakamı’nı tebrik ettiler ve Kadıköy Ailesi’ni temsilcilerini tanıttılar. Görüşmede Kilise Yönetim Kurulu Vakıf Başkanı Arman Bükücüyan, Aramyan Uncuyan Okulu Kurucu Temsilcisi Sarven Sertşimşek, Surp Takavor Korosu Başmugannisi Zareh Azaryan, Koro Yönetim Kurulu’ndan Alin Şencan ve Ani Fenerci, Aramyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği’nden Arlet Günter ve Kilise Kadınlar Kolu’ndan Başkan Verjin Bükücüyan, Anahit Balyan, Azniv Çoban, Nelli Sirunyan ve Arda Uzun hazır bulunmaktaydı. Ziyaret vesilesiyle, semtteki cemaat yaşantısı hakkında Patriklik Kaymakamı Hazretleri’ne bilgiler sunuldu. Başepiskopos Karekin, farklı vesilelerle semtteki çalışmalar hakkında işittiğini belirtti. Bir dini önder olarak, ruhani ve kültürel faaliyetler hakkında haberler almak, kendisini ziyadesiyle memnun etmekteydi. Sohbet sonrasında, kilise vaizi Rahip Harutyun, Kilise’nin din görevlisi Kd. Peder Krikor Damadyan tarafından kaleme alınan, Kadıköy hakkında yazılmış “Huşabadum”u ve “Huşamadyan Kadıküği” (Kadıköy Anı Kitapları)nı, Başepiskopos Karekin’e takdim etti. Özellikle beş ciltten oluşan Kadıköy Anı Kitapları, semt yaşantısını geçmişten günümüze en ince ayrıntısına kadar yansıtmaktaydı. Ziyaretçiler, “Huşamadyan Kadıküği” çalışmasının, Kilise Vakıf Yönetim Kurulu gözetiminde, 27 Ekim 2017, Cuma akşamı düzenlenecek kitap tanıtım gecesinde, tanıtılacağını belirttiler. Bu bağlamda, kitap tanıtım gecesi için Patriklik Makamı’nın himayesini ve Başepiskopos Karekin’in takdisini dilediler.

Patriklik Kaymakamı, nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Kadıköy’ün tarihi dokusu ile İstanbul’un en eski semtlerinden biri olduğunu belirtti. Kilise din görevlisin titiz edebi çalışmasını takdir ederek, benzer çalışmalardan duyduğu memnuniyeti belirtti. Başepiskopos Karekin, cemaat yaşantısı yürütülürken iş birliğinin ve fikir alışverişinin önemini vurgularken, ruhani ve kültürel yaşantının bu prensip doğrultusunda devam etmesini diledi. Ziyaret sonunda, Kadıköy Ailesi’nin tüm fertlerini takdis eden Başepiskopos Karekin, çalışmalarında onlara başarılar diledi.