KANDİLLİ S. YERGODASAN ARAKELOTS KİLİSESİ’NİN YILLIK KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİ

Kategori: Cemaat,Dini

Kandilli S. Yergodasan Arakelots Kilisesi’nin yıllık kutlamaları, 20 Temmuz 2019, Cumartesi, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahag Maşalyan riyasetinde gerçekleşti. Törenlere Kd. Peder Krikor Damadyan, Peder Şirvan Mürzyan, diyakoslar, muganniler ve İstanbul’un çeşitli semtlerinden inananlar katıldılar.

KANDILLI 1

Surp Badarak’ı kilise din görevlisi Rahip Harutyun Damadyan sundu. Kutal Sunu’ya Diyakoslar Krikor Küçükütücü, Hraç Surenyan, Levon Kuyumcuyan, Astdiyakos Sarkis Demirci ve Yetkili Okuyucu Sarkis Parseğyan hizmet ettiler. İlahiler Diyakon Nışan Çalgıcıyan önderliğindeki muganniler tarafından seslendirildi.

 

Patriklik Kayamakamı, Rab’bin Duası’ndan önce “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size huzur veririm.” (Matta 11:28) ayetini yorumlayarak vaaz verdi. Rab İsa Mesih’in, öğrencilerine sunduğu huzuru hatırlatırken, öğrenci ve havari kelimelerinin farkını açıkladı: “Öğrenci hala öğrenmeye devam eder, fakat havari bir öğretmen edasıyla artık öğretmeye hazırdır. Rab İsa Mesih’in öğrencileri, O’nun kutsal öğretisini tüm dünyaya vaaz etmek için havarilere dönüştürler. Kilisemiz, havarilerden ulaşan öğretilerle kuruldu ve bugüne kadar var olmaya devam etmekte. Bu nedenle havarisel kilise, havarilerin kutsal işlevi üzerine temellenmiş imansal bir yapıdır”. 

 

Kaymakam Hazretleri, konuşmasında Kandilli Kilisesi’ni de anarak, kilisenin yıllık kutlamalarının gerçekleştiğini belirtti. İstanbul’un uzak semtlerinden birinde bulunan bu kilisenin önemini şu sözlerle vurguladı: “ Bu kilise hala var olmaya devam ediyor. Nesiller geçti, fakat o hala var olmaya devam ediyor ve içerisinde dua edildiği müddetçe var olmaya da devam edecek. Bakın, o bu sıcak havada, burada sadece İstanbul’un çeşitli semtlerinden inananlar bulunmuyor. Yurtdışında yaşayan, fakat bu günlerde İstanbul’da bulunan hizmetkârlar da burada. O halde bu kilise, havarilerin adıyla birleştirme kuvvetine sahip. Bu kilise, kiliseye hizmet sevdası olan ve elini taşın altına koyan kişilerin gayreti sayesinde ayakta kalıyor. Bizler, bu vesileyle, geçmişteki hizmetkârları anarken, şimdiki hizmetkârların bereketlenmesi için dua ediyoruz. Tanrı, bu kiliseyi ismine yakışır bir şekilde ayakta kalabilmesi için, onlara bilgelik bahşetsin”.

 

Surp Badarak sonrasında kilisenin merhum ruhanileri, kurucuları, hizmetkârları, cemaati, kilisenin günümüz hayırseverlerinin merhum aile fertleri, “Hokehankisd” dualarıyla anıldılar.

KANDILLI 2

Kilisedeki tören sonrasında kilisede hazır bulunanlar, sevgi sofrasında bir araya geldiler. Kilise Vakfı Yönetim Kurulu adına Hovhannes Fenerciyan duygu ve düşüncelerini ifade etti. Bu sıcak havada, kendilerini yalnız bırakmayan ve kilisedeki törene katılan herkese teşekkür etti. Kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Hazretleri, yeni yönetim kurulu üyelerini takdis etti ve onlara iyi dileklerini sundu. Yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Hovhannes Fenerciyan, Tavit Tütün ve Arlet İncidüzen.