KİLİSE BÜLTENİ (1- 28 ŞUBAT)

Kategori: Belgeler

KiliseBulteni_TUR (1)

1- 28 ŞUBAT

- 1 Pazartesi
Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri, saat 13:00’te Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde, merhum Heves Ülütaş’ın uğurlama törenine katıldı.

Patrik Hazretleri saat 14:00’te “Kısmet Tabi” kitabının yazarı Anna Maria Beylunioğlu’nu ve Özgür Kaymak’ı kabul etti.

- 2 Salı
Patriklik Makamı’nı ve Patrik Hazretleri’ni temsilen, Kıdemli Peder Drtad Uzunyan ve Peder Şahen Ohanyan, saat 17:30’da İzmir’de, Santa Maria Katolik Kilisesi’nde düzenlenen Rahip Martin Kmetec’in episkoposluk takdis törenine katıldılar.

- 4 Perşembe
Patrik Hazretleri, saat 11:00’de Patriklik Mali Komisyonu’nun toplantısına riyaset etti.

- 5 Cuma
Patrik Hazretleri, saat 10:30’da Balıklı Mezarlığı’ndaki Surp Sarkis Şapeli’ni, ardından Altımermer’deki Surp Hagop Kilisesi’ni takdis ederek yeniden ibadete açtı.

Patrik Hazretleri, saat 15:00’de Sat-7 televizyon kanalı ile çalışacak komisyon üyelerini kabul etti.

- 6 Cumartesi
Patrik Hazretleri, Peder Şirvan Mürzyan refakatinde, Surp Pırgiç Hastanesi’nde tedavisi süren Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan’ı ziyaret etti.

Patrik Hazretleri, Covid-19 pandemisi nedeniyle Kiliseler arası Birlik Duası’na, video aracılığıyla mesajını paylaştı.

- 7 Pazar
Rahip Yeğişe Uçkunyan’ın, Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

- 8 Pazartesi
Patrik Hazretleri, saat 11:00’de Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı yönetim kurulu temsilcilerini kabul etti.

- 9 Salı
S. Ğevontyants yortusu vesilesi ile, saat 10:30’da Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde, Patriklik din görevlilerinin katılımıyla düzenlenen törene Patrik Hazretleri riyaset etti. Surp Badarak’ı Kıdemli Peder Goryun Fenerciyan sundu, Rahip Şınorhk Donikyan vaaz etti. Tören naklen yayınlandı. Patrik Hazretleri, Peder Zaven Bıçakçı’ya, Peder Zohrab Civanyan’a ve Peder Zakar Koparyan’a, “dzağgya pilon” (çiçekli pelerin) giyme yetkisi verdi.

Patrik Hazretleri, Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle “Lraper” kilise bülteninde 2001 yılında kaleme aldığı yazıyı paylaştı.

- 11 Perşembe

S. Vartanants Yortusu münasebetiyle, Peder Avedis Tabaşyan, Vakıflıköy S. AsdvadzadzinKilisesi‘nde Surp Badarak sundu ve vaaz etti.

- 12 Cuma
Patriklik Makamı bir bildiri ile rahiplerimizin ve din görevlilerimizin Covid-19 pandemisinden etkilenmediğini kamuoyuna bildirdi.

- 13 Cumartesi
Patrik Hazretleri, İstanbul eski belediye başkanlarından Mimar Dr. Kadir Topbaş’ın vefatı dolayısı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve merhumun eşi Özleyiş Topbaş’a birer taziye mesajı göndererek Patriklik Makamı ve cemaatimiz adına taziye sundu.

- 14 Pazar. Dyarnıntaraç (Rab’bin sunuluşu yortusu)
Peder Şirvan Mürzyan’ın, Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

- 15 Pazartesi
Patriklik Makamı, rahiplerimizin ve din görevlilerimizin Covid-19 pandemisinden etkilenmediğini göz önünde bulundurarak bir bildiri ile Arevakal (Gündoğumu) törenlerinin filyasyon kurallarına sadık kalarak yapılacağını kamuoyuna bildirdi.

- 18 Perşembe
Patrik Hazretleri riyasetinde Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde Khağağagan (Esenlik) ve Hısgum (İstirahat) törenleri gerçekleşti.

- 19 Cuma
Patrik Hazretleri riyasetinde Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde Arevakal töreni gerçekleşti, törenin sonunda Patrik Hazretleri vaaz verdi. Tören ve vaaz naklen yayınlandı.

- 21 Pazar
Peder Bedros Buldukyan’ın, Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

Patrik Hazretleri’nin, Unesco’nun 1999 beri kutladığı Uluslararası Ana Dili kutlama günü vesilesiyle verdiği mesaj yayınlandı.

Patrik Hazretleri’nin Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde riyaset ettiği Hısgum töreni ve akabinde Başrahip Zakeos Ohanyan’ın ve Peder Şahen Ohanyan’ın vaazları yayınlandı.

- 23 Salı
Patrik Hazretleri, saat 10:00’da Sat-7 televizyon kanalı çalışanlarını kabul etti. Kabul esnasında Patrik Hazretleri’nin vaazı kaydedildi.

Patrik Hazretleri, saat 14:00’te Beşiktaş S. Asdvadzadzin Kilisesi eski din görevlilerinden Kıdemli Peder Krikor Damadyan ile, Rahip Harutyun Damadyan’ı, Beşiktaş din görevlisi Kıdemli Peder Sarkis Kuyumcuyan’ı, Kilise Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayazad Gazeroğlu’nu ve Naregatsi Kilise Korosu Başmugannisi Diyakos Arman Maraşlıyan’ı kabul etti. Konuklar Patrik Hazretleri’ne, Kd. Peder Krikor Damadyan tarafından yazılıp yeni yayınlanan Beşiktaş anı kitabının ilk nüshasını takdim ettiler.

- 24 Çarşamba
Patrik Hazretleri’nin Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde riyaset ettiği Khağağagan töreni yayınlandı.

Patrik Hazretleri, akşamüzeri Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu üyeleri ile sanal ortamda görüştü.

- 25 Perşembe
Patrik Hazretleri, saat 11:00’de Patriklik Mali Komisyonu’nun toplantısına riyaset etti.

Patrik Hazretleri saat 16:00’da Patrikliğimize bağlı “Mentee – Mentor” projesi üyelerini kabul etti.

- 26 Cuma
Patrik Hazretleri riyasetinde Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde Arevakal töreni gerçekleşti, törenin sonunda Patrik Hazretleri vaaz verdi. Tören ve vaaz naklen yayınlandı.

Patrik Hazretleri, saat 14:00’te ise Sat-7 televizyon kanalı ile çalışacak komisyon üyelerini ve Sat-7 yönetim kurulundan Melih Ekener’i, Cüneyt Arıkan’ı, Ümit Teymur’u ve Krikor Dinçkayıkçı’yı kabul etti.

Patriklik Makamı’nı temsilen, Başrahip Zakeos OhanyanAvusturya Saint George Kilisesi’nde merhum Franz Kangler’in uğurlama törenine katılarak Patrik Hazretleri’nin taziyelerini iletti.

- 28 Pazar
Kıdemli Peder Kevork Çınaryan’ın, Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

Patrik Hazretleri’nin Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’nde riyaset ettiği Hısgum töreni ve akabinde Üstrahip Yeğişe Uçkunyan’ın ile Peder Şirvan Mürzyan’ın vaazleri yayınlandı.