KİLİSELER ARASI BİRLİK DUASI KAPANIŞ TÖRENİ MERYEMANA PATRİKLİK KİLİSESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Kategori: Dini,Ekümenik,Kilise

27484443_10215369206247881_1044993190_oKiliseler Arası Birlik Duası Kapanış Töreni, 27 Ocak 2018, Cumartesi, saat 18:00’de, Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’nde gerçekleşti.

Ruhani Meclis Başkanı ve Kiliselerarası-Dinlerarası Diyalog Yöneticisi Episkopos Sahak Maşalyan başkanlık ettiği törene, İstanbul Latik Katolik Cemaati Ruhani Önderi Mons. Rubén Gonzalez, Latin Katolik Kilisesi temsilcileri, Rum Ortodoks Kilisesi temsilcileri, Süryani Ortodoks Kilisesi temsilcileri, Protestan Kilisesi temsilcisi ve Kitabı Mukaddes Şirketi temsilcileri, Başrahip Zakeos Ohanyan ve Patriklik ruhanileri katıldılar.

PBVO9703Törendeki ilahiler Kd. Peder Krikor Damadyan’ın önderliğinde ve Diyakon Edvin Harutyun Galipyan’ın orgu eşliğinde, ruhaniler tarafından seslendirildi.

27393356_10215369209007950_1349357495_oRab’bin Duası’yla başlayan tören esnasında, kilise temsilcileri Kutsal Kitap’tan bölümler okudular. Daha sonra ise Episkopos Sahak, 8 gün süren Kiliseler Arası Birlik Duası Haftası’nın sonuna geldiklerini hatırlattı. Sonrasında Hristiyanlık’ta sevginin önemini vurgulayarak şöyle dedi:

EDTD3045“Rab İsa Mesih, Son Akşam Yemeği’nde öğrencilerine en büyük emrini verdi. O, çarmıha gerileceğini bilmesine rağmen asla hüzünlenmemişti. Fakat öğrencileri arasında koltuk kavgası nedeniyle gerçekleşen tartışmayı görünce hüzünlendi. Son Akşam Yemeği etrafında toplanan öğrencilere, Tanrı’nın beliriş amacını hatırlatmak için, onların önünde diz çöktü ve onların ayaklarını yıkadı. Rab İsa Mesih, tüm dünyaya mütevazılık dersi verirken, öğrencileri olan bizlere yani Hristiyanlar’a da beliriş amacını hatırlatıyor. Bizler Hristiyanlar olarak kardeşleriz. Şehrimizde, bu tablonun samimiyetle sergilenmesi ve Hristiyan kardeşlerin yan yana, kalp kalbe dua etmesi, ne kadar güzel. Geçmişte Rab İsa Mesih’in Kilisesi, istenmeyen olaylar sonucunda dallanmıştı, fakat Kiliselerarası Ekümenik Hareket bu dalların kökünün Rab İsa Mesih olduğunu hatırlattı. Bu birliktelik içerisinde bizler Rab İsa Mesih’te kardeş olduğumuz gerçeğini bir kez daha hatırladık. Bu tören günümüzde Rab İsa Mesih’in birleştirici ruhu sayesinde, kiliseler arası ayrılık gölgesinin kalktığının en güzel kanıtıdır. Her bir kilise, hem kendi bünyesinde hem de dünya genelinde bu örnek tabloyu paylaşır. Bu şehirde ise bizler bu anlatılanlardan çok daha fazlasını gerçekleştirdik. Kardeş Kiliseler bir araya gelerek “Temel İlkeleriyle Hristiyanlık” kitabını kaleme aldık ve Kilise Tarihi’nde bir ilki gerçekleştirdik. Birlikteliğimizin en büyük meyvesi bu eşsiz eser oldu. Sevinmemiz gerekiyor, çünkü bu çalışma başka bir ülkede gerçekleşmedi, İstanbul’da yayımlandı. O halde, gelin bu birliktelik için dua edelim ve Hristiyanlık imanımız içerisinde Rab İsa Mesih’in varlığını hissedelim”.

STXT9962Vaaz sonrasında, kilisedeki imanlılar hep bir ağızdan “Der Voğormya” ilahisini seslendirdiler. Sonrasında ise hep birlikte söylenen “Rab’bin Duası” ile tören sonlandı. Tören sonrasında kardeş kilise temsilcileri onuruna Bezciyan Salonu’nda kokteyl verildi.

IMG_5580