KİLİSELER ORTAK KOMİSYONU PATRİKLİK KAYMAKAMI’NI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Kategori: Belgeler,Bülten,Dini,Ekümenik

23517934_858687357624482_6357636232412440151_nPatriklik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, 14 Kasım 2017, Salı, saat 15:30’da, Kiliseler Ortak Komisyonu’nu makamında kabul etti.

Komisyon üyeleri, nezaket ziyareti ile Patriklik Kaymakamı ile şahsen tanışmayı arzulamışlardı. Sohbet esnasında, öncelikle komisyonun çalışmaları hakkında bilgiler sunuldu. Ermeni, Rum, Süryani, Katolik ve Protestan kiliselerinin temsilcileri kiliseler arası diyalog çatısı altında belirli zamanlarda bir araya gelmekteydiler. Bu birlikteliğin en büyük meyvesi 2015 yılında Fener Rum Ortodoks Patriği Kadasetli Bartholomeos Hazretleri’nin riyasetinde tanıtılan “Temel İlkeleriyle Hristiyanlık” kitabı olmuştu. Ziyaretçiler çalışmalarına ahenkle devam ettiklerini belirttiler. Komisyon çalışmasında, her kilise kendi düşüncesini sunma ve ortak paydada bir araya gelme başarısını sergiliyor. Komisyona, Türkiye Ermenileri Patrikliği adına, Patrikliğin Kiliselerarası ve Dinlerarası Diyalog yöneticisi Episkopos Sahag Maşalyan önderliğinde, Rahip Harutyun Damadyan (sekreter) ve Peder Drtad Uzunyan (komisyonun genel koordinatörü) iştirak etmektedir. Kardeş kiliselerden ise üst düzel din adamları bu çalışmada yer almaktadırlar.

Patriklik Kaymakamı benzer bir çalışmadan duyduğu memnuniyeti belirtti. Samimi bir dille kiliseler arası diyalogun önemini vurguladı ve komisyonun faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Almanya Ermenileri Ruhani Önderliği döneminde, Rum, Süryani, Katolik ve Protestan kiliselerinin üst düzel dini önderleriyle tanışma olanağı bulduğunu hatırlattı. Bu dönemde, Ermeni Kilisesi’nin, kardeş kiliselerle ilişkileri daha da yakınlaşmıştı. Başepiskopos Karekin, nezaket ziyareti nedeniyle konuklara teşekkür ederken, çalışmalarında başarılar diledi.