Lusavoriç Korosu / Surp Harutyun Kilisesi, Taksim

Gözetmen:
Baş Muganni: Sarven Kalcıyan
Web Sitesi: http://www.lusavoric.org/

Taksim Surp Harutyun Kilisesi’nin 1929’da kurulmuş olan korosudur. İlk olarak Pangaltı Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde kurulmuş ve bu nedenle de Kilisenin ismiyle anılmıştır. İlk şef ise Krikor Gümüşyan’dır. Pangaltı’daki Kilise’nin istimlâk edilmesinden sonra, 1941’de Surp Harutyun Kilisesi’ne nakil olmuştur.

1981’de Koro’nun kurucularından Krikor Gümüşyan’ın öğrencilerinden Ardavazt Mamigonyan koronun şefi oldu. 1990’da ise Ardavazt Mamigonyan’ın oğlu Hagop Mamigonyan şeflik görevini üstlendi. Bu dönemde koroya gençler de katılmaya başladılar ve böylece bugünkü koronun çekirdeği oluştu. Koro, bu dönemde, kilise ilahilerinin yanı sıra dini ve folklorik şarkılar ile sahneye çıktı. Koro Türkiye’de ve yurtdışında birçok kültürel etkinliğe, konsere, festivale katıldı ve ödüller kazandı.

2008’de Ermenistan’daki “Tek Millet Tek Kültür” festivaline üçüncü kez katılırken, S. Eçmiadzin Katedrali’nde Episkopos Sahak Maşalıyan’ın sunduğu ilk Kutsal Sunu’nun ilahilerini de seslendirdi. Beyoğlu Surp Yerrortutyun Kilisesi’nin 200. Yılı vesilesiyle düzenlediği konser, CD’ye kaydedilmiştir.

Koro, günümüzde Hagop Mamigonyan’ın önderliğinde çalışmalarına devam etmektedir.