MERYEM ANA YORTUSU VAKIFLIKÖY’DE KUTLANDI

Kategori: Cemaat,Dini

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Rahip Mağakya Beskisizyan refakatinde 10 Ağustos 2018 Cuma sabah Hatay’a gitti. Havaalanı şeref salonunda Hatay Bölgesi din görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, İskenderun Karasun Manug Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Garbis Kısadur, Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çapar tarafından karşılandı. Buradan Vakıflıköy’e doğru hareket ederek Köy’de yeni yapılmış olan Patrik Mesrob Merkezi’ne yerleşti.

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan 11 Ağustos 2018, Cumartesi, saat 13.00’te Rahip Mağakya Beskisizyan, Peder Avedis Tabaşyan, Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çapar, Vakıflıköy Muhtarı Berç Kartun ve Cemaatimiz üyelerinden Mihran Uligyan refakatinde Samandağı Kaymakamı Murat Kütük’e bir nezaket ziyaretinde bulundu. Samimi görüşme ortamı sonunda Sayın Kaymakam Sayın Başepiskopos’a ipek kozalarından hazırlanmış bir tablo hediye etti.

HATAY KAYMAKAM 2

HATAY KAYMAKAM 3

HATAY KAYMAKAM 1

Aynı akşam Vakıflıköy’deki kilise külliyesinde geleneksel eğlenceler bu yıl da düzenlendi. Geceyarısı keşkek kazanlarının altı yakıldı. Bu geleneksel eğlence, İstanbul’da da Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi bahçesinde 1 Eylül 2018 Cumartesi akşam tekrarlanacak.

Meryem Ana’nın göğe yükseltilişi yortusu, Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nin isim günü ve “Keşkek Bayramı” 12 Ağustos 2018, Pazar günü yapılan törenlerle ve Kutsal Sunu ile kutlandı.Kilise erken saatlerden itibaren imanlı Cemaatimiz ile dolmuştu. Ermenistan’dan üç grup, Vakıflıköy Derneği’nin organizasyonuyla İstanbul’dan bir grup, Mersin’den ve civar yörelerden gruplar, Hatay bölgesinden ve köy halkından birçok katılımcı hazır bulunmaktaydı.

HATAY PAZMUTYUN

Peder Avedis Tabaşyan’ın gerçekleştirdiği Kutsal Sunu Ayini’nin ilahileri yerli ve katılımcı olarak köye gelen okuyucular tarafından seslendirildi. Ayin esnasında Başepiskopos Aram Ateşyan Hatay Kiliseleri’nde hizmet eden Yusuf Tabaşyan ve Davut Saraçoğlu’na yetkili okuyucu rütbelerini verdi.

HATAY 4 ASDICAN

Ayine Mersin Katolik Kilisesi’nden Rahip Fransua ve İstanbul Katolik Kilisesi emekli din görevlilerinden Rahip Gregoryo da katılım gösterdiler.

HATAY BADARAKI AVARD

Kutsal Sunu bitiminde kazanlarda bulunan keşkek ve geleneksel olan üzüm kutsaması gerçekleştirildi. Daha sonra bunlardan orada bulunan Cemaate dağıtıldı. Böylece bu seneki kutlamalar sonlanmış oldu.

HATAY KHAGHOGHORHNEK

 

Patrik Genel Vekili 13 Ağustos 2018, Pazartesi akşamüstü İstanbul’a döndü.