Pangaltı Lisesi’nden Yetişenler Derneği

Halaskargazi Caddesi No: 132, 34371 Pangaltı.
Tel. (0212) 240-6283

1946 yılında bir grup genç Mıhitaryanlı tarafından kurulan Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği, azınlık okullarına ait ilk mezunlar derneği olma özelliğini taşımaktadır. Kurucuları arasında ileriki yıllarda İstanbul Ermeni cemaati içinde önemli yerler edinecek olan Zareh Yaldızcıyan (Zahrad) Ara Garmiryan, Garabet Ersan, Togo Acemoğlu ve Arto Haçaduryan gibi dönemin aydın isimleri vardı. Derneğin ilk amacı benzeri her kurumda olduğu gibi mezunları bir arada tutmaktı. Bu amaçla zaman içinde yapılan faaliyetler sadece bir okulun mezunlarını değil İstanbul’daki Ermeni cemaatini bir araya getiren bir sinerji yaratı. İlk yıllardan itibaren tiyatro ve edebiyat konularında öncü birçok faaliyette bulunuldu. Özellikle o yıllarda çıkartılan “San” isimli kültürel dergi Ermeni edebiyatının önemli isimlerine sayfalarını açtı. Zahrad, Rober Haddeciyan, Zareh Hırahuni (Arto Cümbüşyan), İkna Sarıaslan, Dr. Vart Şigaher, Onnik Fıçıcıyan bunlardan bir kaçıdır. Edebiyatla birlikte tiyatro faaliyetleri de dernek tarihinin önemli bir bölümünü kapsamaktaydı. Kuruluşundan günümüze nerdeyse hiç kapanmayan tiyatro sahnesi Ermenice ve Türkçe birçok oyunla perdelerini açmış, bayrağı nesilden nesile aktarmayı başarmıştır. 2001 yılında ise yine kendi bünyesinde sadece çocuklardan oluşan Sosi Cindoyan ve ekibinin önderliğinde “Patil” çocuk tiyatrosunu kurmuş, 10 yıl boyunca çeşitli oyunlarla sahnelerini çocuklara açmıştır. Bir diğer kültürel faaliyeti ise dans ve müzik olan Pangaltı Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde 1998 yılında kurulan “Talar Müzik ve Dans Grubu” 2011 yılına kadar yurt içi ve yurt dışı sahnelerde Ermeni Folkloru’nu ve müziğini temsil etmiştir. Çocuklardan oluşan “Talarig Müzik ve Dans Topluluğu” ise çalışmalarına hala devam etmektedir. Her Yıl düzenlenen spor faaliyetleri ile de (Futbol, Masa Tenisi ve Bowling turnuvaları) gençlerin ilgisini çekmektedir. Ermeni Kültürü’nü ilerki nesillere taşımayı kendisine amaç edinmiş olan dernek, 2012 yılında ünlü koreograf Levon Taberyan ile birlikte ünlü “Anuş Operasını” dans gösterisiyle izleyicilere buluşturmak için çalışmalarına başlamış ve 2013 yılında bu faaliyeti gerçekleştirmiştir.

Tüm bu kültürel faaliyetler yanında sosyal sorumluluk projelerine de imza atan dernek, 2005 yılında 30 çocukla başladığı “Gülen Gözler İstiyoruz” projesinde bu yıl 500 çocuğa ulaşmanın gururunu yaşamaktadır. Proje kapsamında, cemaat okullarındaki öğrencilere yılbaşı ruhunu yaşatmak hedeflenmekte, çocukların hayallerindeki hediyeler temin edilmekte ve onlar için hazırlanan özel eğlencelerle gözlerinde bir sevinç ışıltısı bırakılmaya çalışılmaktadır. Keza Zibeç (Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocuklar) için düzenlenen geleneksel panayırla da o çocuklara ve ailelerine yalnız olmadıklarını hissettirmek amaçlanmaktadır. Ayrıca Pangaltı Lisesi’nden Yetişenler Derneği, üyelerin ve cemaatin bağışlarıyla “Kevork Acemyan Yüksek Eğitim Fonu” adı altında ihtiyaç sahibi üniversiteli öğrencilere burs vermektedir.

Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği, bayrağı sürekli genç nesillere aktararak uzun yıllar Ermeni Kültürü’ne ışık tutmaya devam edecektir.