PATRİK HAZRETLERİ MARAL GÖSTERİSİ’NE KATILDI

Kategori: Cemaat,Cismani

Esayan Okulu’ndan Yetişenler Derneği bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Maral Müzik ve Dans Topluluğu, kuruluşlunun 40. Yıldönümü vesilesiyle, 15 Aralık 2019, Pazar akşamı, İstanbul Kongre Merkezi’nde özel bir gösteri gerçekleştirdi. Bu anlamlı gecenin onur konukları Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II. Hazretleri ve Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi Başepiskopos Levon Zekiyan oldular. Geceye Başepiskopos Aram Ateşyan, Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, Patrik Vekili Kd. Peder Krikor Damadyan, din adamları, hayırseverler, yöneticiler, siyasiler ve kültür sever halk topluluğu katıldı.

Gösteri, sunucu Jbid İskenderoğlu-Kalaycı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Sonrasında, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Belediye Meclis üyesi Selina Doğan’a, gösterinin gerçekleşmesinde sundukları katkılar için teşekkür plaketleri sunuldu. Bu vesileyle 40. Yıl kutlamaları tertip heyeti üyelerine de, plaketler takdim edildi. Teşekkür töreninden sonra, yaklaşık iki buçuk saat Maral Grubu sahne aldı.

2019 MARAL 2

Geceye katılmak için Yerevan Devlet Dans Topluluğu orkestrası, şef Hayk Krikoryan önderliğinde geceye renk kattı. Yerevan’ın tanınmış ses sanatçılarından Edgar Khaçaduryan ise gerçekleştirdiği solo performanslarıyla takdir kazandı. Maral Grubu’nun her yaştan 150’den fazla öğrencisi, izleyicilerin büyük takdirine mazhar oldular.

2019 MARAL 3

Gecenin sonunda, Yerevan Devlet Dans Topluluğu genel sanat yönetmeni Kakig Garabedyan, Hayk Krikoryan’a ve Maral Topluluğu genel sanat yönetmeni Garbis Çapkan’a hatıra plaketleri sundu. Ermenistan Kültür Bakanlığı da, Ermeni Kültürü’nün gelişmesinde sunduğu katkılardan dolayı Garbis Çapkan’ı altın madalya ile onurlandırdı. Madalya  Karadeniz Ekonomik İşbirliği Temsilcisi Sahak Sarkisyan eliyle takdim edildi.

Gecenin sonunda, Patrik Sahak II. Hazretleri, salondaki dinleyicilere hitap etti. Patrik Hazretleri, Maral Topluluğu’nun çalışmalarını takdir etti. Merhum Benon Kuzubaş’ın çalışmalarını ve kurduğu geleneği andı. Geçen kırk yıl zarfında, aynı gelenek Garbis Çapkan önderliğinde diri kalmaya devam etmekteydi. Bu iki isim, şimdiden Maral Ailesi’nde adlarını ölümsüzleştirmişlerdi. Geçen yıllar zarfında, çocukların bu çatı altında büyüdüklerini ve sonrasında kendilerinden daha küçüklere önderlik ettiklerini belirterek, kurumdaki sürekliliğin esasını vurguladı. Maral Topluluğu’nun varlığının, İstanbul Ermeni Cemaati’nin dinç olduğunun en önemli kanıtlarından biri olduğunu vurgulayarak, topluluğun çalışmalarının Ermenistan’da ve yurt dışında takdirle takip edildiğini hatırlattı. Patrik Hazretleri, sözlerini sonunda Maral’a 50. yıl temennisinde bulundu.

2019 MARAL 1

Gece, topluluğun tüm üyelerinin hep birlikte oynadıkları kapanış dansı ile son buldu.