PATRİK HAZRETLERİ’NİN RİYASETİNDE SİVAS ERMENİ MEZARLIĞI’NDA AYİN

Kategori: Cemaat,Cismani,Kilise
003
Kadasetli Patrik Sahak II Hazretleri, Sivas’a yaptığı resmi ziyaretin ikinci günü, 22 Ekim 2022, Cumartesi, saat 11.00’de, Sivas Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti, burada Müze Müdürü Ali Alkan tarafından karşılandı ve bilgi aldı.
Saat 13.00’te ise, Patrik Hazretleri riyasetinde, Patrik Vekili Kd. Peder Krikor Damadyan ve Anadolu Kiliseleri Gözetmeni Peder Avedis Tabaşyan, Sivas Ermeni Mezarlığı’nda ayin gerçekleştirdiler. Patrik Hazretleri ayinde, ruhun ölümsüzlüğü fikrini vaaz etti. Ruh ölümsüz olduğu için her ölümlü varlığın bir gün ölümü tadacağını ve o gün önünde sonsuz yaşamın açılacağını hatırlattı. Herkesin sonsuz yaşamı göz önünde bulundurarak dünyevi yaşamına değer vermesi gerektiğine dikkat çekti. Pederane konuşmasında Sivas Ermeni cemaatinin üyelerine; köklerine sadık kalmalarını ve kimliklerini tanımlayan özelliklerini korumalarını tavsiye etti. Bu küçük cemaatin, yaşadıkları ortamda mutlu olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tek ve büyük bir ailenin fertleri olarak birliklerini korumanın ve sık sık bir araya gelerek birliğin güzelliğini yaşamanın önemli olduğunu hatırlattı.
Vaazın sonunda, Sivas’ın Rab ’de uyuyan din adamları ve Sivas Ermenilerinin ruhları için dualar edildi.
Mezarlıkta yapılan törenin ardından şehir merkezinde bir restoranda sevgi sofrası kuruldu. Patrik Hazretleri, sıcak karşılama için minnettarlığını dile getirdi ve Sivas Ermenilerinin geleneklerini yaşatma çabalarını takdir etti.
Patrik Hazretleri ve Kd. Peder Krikor Damadyan, Sivas cemaatimizden Yervant Durmazgüler ve Sivaslılar Derneği Başkan Yardımcısı Dikran Togaç eşliğinde Sivas Havaalanı’nın VIP Salonuna götürüldü. Bu vesileyle otuz beş yıl sonra yapılan bu tarihi ziyaret için Patrik Hazretleri’ne bir kez daha teşekkür edildi.
Peder Avedis Tabaşyan, kendisine refakat eden Yusuf Tabaşyan ile birlikte kara yoluyla Malatya’ya ve ertesi sabah ise Vakıfköy’e ulaştı.