PATRİK HAZRETLERİ’NİN TAHTA ÇIKIŞ TÖRENLERİ DÜZENLEME HEYETİ ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini

Seçilmiş Patrik II. Sahak Hazretleri’nin tahta çıkış ve ertesinde sunacağı ilk Kutsal Sunu ayini törenlerini düzenleme amacıyla kurulmuş olan heyet 20 Aralık 2020, Cuma günü saat 19.00-da Patrikhane Salonunda Patrik Hazretleri’nin riyasetinde ilk toplantısını yaptı.

Cemaat kurumları ve semt kiliseleri vakıf yönetim kurulları temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Bedros Şirinoğlu heyetin oturum başkanlığı görevine davet edildi.

Tertip heyetinde, Başrahip Tatul Anuşyan, Kıdemli Peder Krikor Damadyan, Antranik Kösedağ, Aret Çiçekeker, Aret Koryan, Artin Kileci, Haçik Canel, Harutyun Şanlı, Hayk Aslanyan, Herman Kavafyan, Hosrof Köletavitoğlu, İskender Şahingöz, Kamer Toker, Lena Yeniyorgan, Manuk Kalaycı, Mesut Özdemir, Minas Arslan, Minas Kortun, Murat Öğer, Sarven Sertşimşek, Şahnur Kazancı, Tamar Karasu görev aldılar.

2020 KAHAGALUTYUN TOPLANTI

Tahta çıkış ve ilk sunu ayini törenleri, 11-12 Ocak 2020, Cumartesi ve Pazar günlerinde, Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’nde gerçekleşecek.

Patrik Hazretleri resmi kabul vesilesiyle gerçekleşecek organizasyonlarda, yüksek meblağlı organizasyonlardan uzak durulmasını ve mütevazılık sınırlarından dışarı çıkılmamasını diledi. Prensip olarak, tahta çıkış töreni sonrasında, yurt dışından gelecek misafirleri, şehrimizdeki kardeş kilise temsilcilerini ve resmi erkânın misafir edilmesi kararlaştırıldı.

Sınırlı kapasite nedeniyle resmi kabule halk katılımın mümkün olamayacağı göz önünde bulundurularak, Patrik Hazretleri’nin de isteğiyle, çeşitli semtlerde halkın da katılacağı ziyaret ve sevgi sofralarının düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu ziyaretler vesilesiyle, halkın Ruhani Reisi ile buluşma olanağını bulacak.

Heyet üyeleri, çalışma grupları kurup, organizasyonların daha hızlı düzenlenmesini sağlayacaklar. Bu gruplar, çalışmaların koordinasyonu için heyet ile istişare halinde kalacaktır.