PATRİKLİK KAYMAKAMI EPİSKOPOS SAHAK BAŞKANLIĞI’NDA BALYAN AİLESİ ANMASI

Kategori: Cemaat,Cismani

HAYCAR’ın girişimleriyle, her yıl 5 Ekim’e en yakın olan Cumartesi günü, tanınmış mimar ailesi Balyanlar anılmaktadır. Bu yılki anma töreni, 5 Ekim 2019, Cumartesi, saat 11:30’da, Üsküdar’daki Surp Haç Mezarlığı’nda, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan başkanlığında gerçekleşti. Törene, Rahip Harutyun Damadyan, Kd. Peder Krikor Damadyan, Peder Husig Hergelyan, Peder Şirvan Mürzyan, Pastör Krikor Ağabaloğlu, İstanbul eski belediye başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen, hayırseverler Hıraç ve Hagop Kırmızıyan kardeşler, HAYCAR yöneticileri ve üyeleri, S. Haç Kilisesi vakıf yönetim kurulu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve kültür sever bir topluluk katıldılar.

 

Anma töreni Patriklik Kaymakamı’nın başkanlığında, Balyan Ailesi anıt mezarı önünde yapılan dualarla başladı. Bu vesileyle Rab’de uyuyan Balyan Ailesi’nin tüm fertleri anıldılar.

 

Tören sonrasında, HAYCAR adına, Kevork Özkaragöz, selamlama konuşması yaptı. Üç yıl önce Hıraç ve Hagop Kızmızyan kardeşlerin öncülüğünde Balyan Ailesi anıt mezarının inşa edildiğini hatırlattı. Mezarın inşası sonrasında, her yıl 5 Ekim’e en yakın Cumartesi, anma töreni gerçekleşmekteydi. Bu vesileyle, Balyan Ailesi’nin çalışmalarının uzman bir kadro tarafından incelendiğini ve yakın gelecekte ünlü ailenin çalışmalarını tanıtacak bir anıt eserin yayınlanacağını müjdeledi. Daha sonra söz alan Hıraç Kırmızyan, bir teşekkür konuşması yaptı. Balyan Ailesi’nin böyle görkemle anılması, kendilerine memnuniyet vermekteydi. Yaptıkları hayırseverliğin ana amacı da zaten buydu ve çalışmaların amacına hizmet etmesi kendileri açısından gerçekten çok önemliydi.

2019 BALYAN 1

Törenin kapanış konuşmasını Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan gerçekleştirdi ve atalarımızı anmamız gerektiğini vurguladı. Kaymakam Hazretleri mezarlıkları önemini vurguladı ve “Geçmişte, medeniyetlerin gelişmişliğinin en büyük belirtileri mabetler ve mezarlıklardı. Özellikle mezarlıklar, özel bir öneme haizdi, çünkü geçmişin izlerini bizlere hatırlatılıyordu. Geçmişini hatırlamayan bir toplum geleceğini inşa edemez. Balyan Ailesi’nin varlığı bizlere geçmişten gelen derin izleri anımsatıyor. Bu aile, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nda da önemli bir konuma sahipti. Eserleri, hem toplumlarını hem de şehirlerini geliştirdi.” dedi.  Bu vesileyle, anıt mezarın inşasında emeği geçen Kadir Topbaş’a ve Hilmi Türkmen’e teşekkür etti. Mezarın düzenlenmesine vesile olan Kırmızıyan kardeşlere de özel teşekkür ederken, kültürel değerlerimizin gelişmesi için emek sarf eden HAYCAR üyelerini de takdir etti.

2019 BALYAN 2

Anma töreni sonrasında, mezarlık misafir salonunda sevgi yemeği verildi. Daha sonra, Kaymakam Hazretleri’nin önderliğinde ve topluluğun katılımlarıyla, Bedros Turyan, Madteos Zarifyan, Reteos Berberyan ve Hovhannes Hintliyan’ın kabirleri ziyaret edildi. Bu vesileyle, Hrant Dink Okulu’ndan bir grup öğrenci, Bedros Turyan’ın bir şiirini okudular.