PATRİKLİK KAYMAKAMI’NDAN RUM PATRİĞİ’NE ZİYARET

Kategori: Dini,Ekümenik

HuynPatriklik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, Ruhani Kurul Başkanı Sahak Maşalyan, Rahip Harutyun Damadyan ve Kd. Peder Krikor Damadyan’ın refakatinde, 9 Kasım 2017, Perşembe, saat 12.00’da, Fener Rum Ortodoks Patriği Kadasetli Bartholomeos Hazretleri’ni makamında ziyaret etti.

DSC_8971Başepiskopos Karekin, Patriklik Kaymakamı sıfatıyla, Rum Ortodoks Kilisesi’nin dini önderini şahsen ziyaret etmek istediğini belirtti. Patriklik Kaymakamı, ayrıca Almanya’daki Ruhani Önderliği döneminde Rum Ortodoks Kilisesi Almanya Dini Önderi ile var olan iyi ilişkilerine ve Rum Ortodoks Kilisesi’yle olan kiliseler arası diyaloga deyindi. Başepiskopos Karekin, geçmişte Almanya’da ve Ana Taht Eçmiadzin’de gerçekleşen kiliseler arası üst düzey birlik dualarında
Patrik Hazretleri ile yakından sohbet etme olanağını bulduklarını hatırlattı. Bu nezaket ziyaretiyle İstanbul’da da bir araya gelme olanağı doğmuştu.

IMG_3633Patrik Bartholomeos, öncelikle Emekli Patrik Mesrob II. ile olan samimi diyalogu hatırladı ve hastalığı nedeniyle görev yapamıyor olmasının üzüntü yarattığını söyledi. Ayrıca, zaman zaman, dua etmek için Surp Pırgiç Hastane’sini ziyaret ettiğini belirtti. Uzun yıllardır hizmet ettiğini belirten Patrik Hazretleri, bu dönemde özellikle İstanbul’da, Ermeni ve Rum kardeş kiliselerinde var olan sıkı diyalog bağını hatırlattı. Sohbet esnasında, görsel ve yazılı basından, Ermeni Cemaati ile ilgili haberleri de takip ettiğini belirtti. Nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek, Patriklik Kaymakamı’na yeni görevinde başarılar diledi.

Görüşme sonunda, Patrik Hazretleri ziyaretin bir anısı olarak Başepiskopos Karekin’e, episkopos kolyesi takdim etti. Patrik Hazretleri bu kolyenin anlamı hakkında da kısa bilgiler sundu. Yakın zamanda Girit’te gerçekleşen bir toplantıda anı hediyesi olarak bu kolyeler hazırlanmıştı. Üzerinde Bizans döneminden kalma Meryem Ana ve Bebek İsa tasvirinin kopyası bulunmaktaydı.

Ziyaret sonunda, Patriklik Kaymakamı, refakatçileriyle birlikte Patriklik Katedrali’ne geçtiler ve dua ettiler. Burada, Başepiskopos Karekin’e kilise hakkında bilgiler sunuldu. Nezaket ziyareti sonunda memnuniyetle ayrılan Başepiskopos Karekin, gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti ve farklı vesileyle tekrar bir araya gelmeyi diledi.

IMG_3635

IMG_3637