SAMATYA SURP KEVORK KİLİSESİ YENİDEN İBADETE AÇILDI

Kategori: Cemaat,Dini,Kilise

Yenileme ve düzenleme çalışmaları sona eren Samatya Surp Kevork Kilisesi, 10 Eylül 2019, Salı, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan eliyle yeniden ibadete açıldı. Törende Patriklik Kalem Müdürü Başrahip Tatul Anuşyan, Üstrahip Zadig Babikyan, Rahip Şınorhk Donikyan, Rahip Harutyun Damadyan, Kd. Peder Krikor Damadyan, Kd. Peder Antreas Hagopyan, Kd. Peder Kevork Çınaryan, Peder Zaven Bıçakçıyan, Peder Zohrab Civanyan, Peder Zakar Koparyan, Peder Şirvan Mürzyan, Peder Bedros Buldukyan, Diyakos Haçik Sarılı, Diyakos Kevork Nergis, Diyakos Alen Diran Nergis ve Diyakos Jilber Karapekmez hazır bulundular. Törene, Surp Kevork Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Melkon Karaköse, Başkan Yesayi Demir ve çalışma arkadaşları, Sahakyan Okulu müdürleri, semt sakinleri ve inananlar topluluğu katıldı.

SAMATYA 2

Kaymakam Hazretleri, saat 16.30’da, çan sesleri eşliğinde, din adamları ve yöneticiler tarafından kilise kapısında karşılandı. Sonrasında ise kiliseyi yeniden ibadete açma töreni başladı. Kaymakam Hazretleri’nin başkanlık ettiği kortej, yönetim kurulu odasından kilise kapısına kadar ilerledi ve burada kilisenin kapalı kapısı önünde “Tırınpatsek” (Kapı Açma) duaları okundu. Sonrasında, çan sesleri eşliğinde, “Zoğormutyan ko ızturın pats mez der” (Ey Rab! İnayet kapılarını bizlere aç) ilahisi söylendi ve inananlar kiliseye girdiler.  Okunan dualar ve Surp Müron ile kilisenin sunakları ve vaftiz havuzu kutsandı. Daha sonra ikindi duaları okundu.

SAMATYA 1

Tören sonunda, Kaymakam Hazretleri vaaz etti ve kilisenin yeniden ibadete açılması nedeniyle sevincini belirtti. Sözlerinin başında iyi kıskançlık duygusu anlattı ve insanların özellikle kendilerine ait şeyleri kıskandıklarını belirtti. Kıskançlık duygusunun insanlar arasında daha çok günah olgusu olarak kabul edildiğini belirtirken, iyiyi, güzeli geliştirmeyi amaçlayan Tanrısal kıskançlık kavramını açıkladı. Sonrasında ise “Benzer iyi kıskançlık sonucu, insanlar kendilerine ait olan kutsiyeti geliştirmek için çaba sarf ederler. Samatya Kilisesi, iyi kıskançlığın ve sahiplenmenin şahane bir örneğini sergiledi ve sonuç olarak zor bir görevin tamamlandığını, kilisenin yenilendiğini hep birlikte görüyoruz. Yenilenen ve düzenleme çalışmaları sona eren kilise, tekrar inançlı insanları bekliyor” dedi.

 

Episkopos Sahak, daha sonra İstanbul’daki ilk Ermeni cemaatlerin birinin Samatya olduğunu hatırlattı. O dönemdeki kişilerin gayretiyle Samatya Surp Kevork Kilisesi’nin doğduğunu ve kilisesine bağlı kilise üyeleri eliyle bugünlere ulaştığını belirtti. Surp Kevork Kilisesi’nin ilk Patriklik Kilisesi olduğunu da vurgularken, 500 yıldan uzun bir süredir kilisede dua sesinin devam ettiğini hatırlattı. Surp Kevork Kilisesi’nin önemini vurgularken, Patrikhane ve Kilise’nin cemaat yaşantısındaki önemli rolünü de hatırlattı ve şöyle dedi: “Geçmişten itibaren Surp Kevork Kilisesi, İstanbul’daki Ermeni Kilisesi’nin kalbidir ve böyle olmaya da devam ediyor. Biliyorsunuz ki bedenin en önemi bölümleri beyin ve kalptir. Bu vesileyle sizlere hatırlatmak isterim ki, Patrikhane bizlerin beyni, kilisesi ise kalbidir. Bedenimizin bu iki önemi bölümüne sahip çıkalım ve iyi kıskançlığın örneğini sergileyelim. Onları geliştirelim ve onlarla birlikte yaşamaya devam edelim.”

 SAMATYA 3

Sözlerinin sonunda, kilise yararına yürüttükleri çalışmalardan dolayı Yesayi Demir başkanlığındaki yönetim kurulunu kutladı. Bu vesileyle, Surp Kevork Kilisesi’nde Tanrı’nın sesi konumunda bulunan Sahakyan Korosu’nu, kilisenin diyakoslarını ve mugannileri, kilise din görevlisi Peder Zohrab’ın şahsında tebrik etti.

 

Kiliseyi yeniden ibadete açma töreni, Rab’bin Duası ile son buldu ve sonrasında Kaymakam Hazretleri’nin başkanlık ettiği kortej, “Urakh Ler” (Ey Kilise! Mutlu ol) ilahisi eşliğinde kilise yönetim kurulu odasına ilerledi.

SAMATYA KAPAK

Kaymakam Hazretleri, akşam saatlerinde, Samatya Kilisesi yararına Eylül sonunda tertip edilecek sevgi sofrasının hazırlık çalışmalarının konuşulacağı yemeğe de başkanlık etti. Yeniden ibadete açılan kilisede, ilk Surp Badarak 15 Eylül, Pazar sabahı, Khaçverats (Kutsal Haç’ın Yüceltilmesi) Yortusu münasebetiyle sunulacak ve törenlere Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan başkanlık edecek.