Şişli Spor Kulübü

Billurcu Çıkmazı No: 17/1, 34433 Sıraselviler.
Tel.: (0212) 244-9153

Şişli Spor Kulübü 1926 yılında Nor Şişli (Yeni Şişli) adıyla kurulur. Başarılarına rağmen günün koşulları gereği 1940 yılında kapanır. Eski idarecilerinden olan Kirkor Misakyan, Ara Aginyan (Akınoğlu), Parseh Gevrekyan ve Arşak Feruhan’ın girişimleriyle 1946 yılında yeniden faaliyet göstermeye başlar. Kulüp halter, boks, güreş, vücut geliştirme, bisiklet, atletizm, tenis, jimnastik, masa tenisi, yüzme ve satrancın yayılmasına vesile olmuştur. Kulüpten, bireysel dallarda Türkiye ve yurtdışında şampiyonluklar kazanan birçok Milli sporcular yetişmiştir.

Daha sonraki yıllarda takım sporlarına da yönelen kulüp, 1950’li yıllardan sonra futbol, basketbol (erkekte) ve voleybol (hem erkek hem bayanlarda), satrançta da karma olarak güçlü takımları ile birçok başarı elde ederek muhtelif küme ve lig şampiyonlukları elde etti.

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren Voleybol bayanlarda 1inci ve 2nci Türkiye Deplasmanlı liglerde, voleybol erkeklerde 2nci Türkiye Deplasmanlı ligde, basketbol erkeklerde 2nci ve 3üncü Türkiye Deplasmanlı liglerde, Satrançta da Karma takımıyla Türkiye Deplasmanlı (Yöresel) liglerde başarı ile mücadele etmişlerdir.

Şişli yaz ve kış dayanışma yemekleri, piyangolar, okul panelleri ve geziler ile de tanınmıştır. Son yıllarda da hem Uluslararası hem Ulusal alanlarda yapılan Jirayr Çakır Ohanyan Satranç turnuvası dünya çapında ses getirmiştir.

Üst takımlara oyuncu yetiştirmek maksadıyla basketbol, voleybol ve satranç dallarında yaz ve kış altyapı spor okulları düzenlenmektedir.