Surp Haç Tıbrevank’tan Yetişenler Derneği

Kennedy Caddesi No: 150, 34107 Narlıkapı.
Tel. (0212) 585-8867

1953 yılında eğitime başlayan Surp Haç Tıbrevank, 1960’dan itibaren ilk mezunlarını vermeye başladı. Bu ilk mezunlar, hayata atıldıkları andan itibaren zorlukları göğüsleyebilmek ve kendilerinden sonraki kuşaklara da yol gösterici olabilmek için bir dernek kurma ihtiyacını hissettiler. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ne ait, kullanım hakkını elde ettikleri bir binayı adres gösterdiler. Böylece, Surp Haç Tıbrevank’tan Yetişenler Derneği’nin tüzüğü 1962 yılında onaylandı. Kurucular adına tüzüğü imzalayanlar Tıbrevank’ın ilk yıl mezunlarından Kirkor Adaoğlu (daha sonra Elmayan), Sabah Aykvart Demirci ve Vahriç Çapar’dı. Dernek lokali olarak kullanılan bu yer, Beyoğlu’nda, Hasnun Galip Sokak’taki köhne bir binanın üçüncü ve dördüncü katlarıydı.

Dernek bünyesinde oluşturulan özel bir komisyon, Osmanbey’de, Rumeli Caddesi’yle Halaskargazi Caddesi’nin kesiştiği noktadaki Zeki Bey Apartmanı’nın ikinci katında boş bir yer buldu ve 1967 başlarında dernek bu adrese nakledildi. 1980 yılındaki kapatılışına kadar yararlanılan derneğin yeni yeri kısa süre içinde benimsendi ve yönetim kurullarının bilinçli ve dinamik çalışmaları sonucunda dernek toplum içindeki yerini sağlamlaştırdığı gibi bir anda her kesimden insanın da ilgi odağı oldu.

Oluşturulan folklor kolunun çok etkin ve başarılı çalışmaları sonucunda, İstanbul’da ilk kez, Ermeni toplumu nezdinde büyük yankı uyandırarak halk müziği ve danslarının birlikte sunulduğu son derece başarılı gösterilerini peş peşe gerçekleştirdi.

Derneğin ilgi odağı olması sadece folklor çalışmaları değildi. Dönemin ünlü yazar, çizer ve sanatçılarının konuk olduğu konferanslar, sohbet toplantıları ve benzeri etkinlikler de büyük rağbet görüyor, bilgiye, bilime, kültür-sanata susamış genç insanlar bu toplantıların yapıldığı salonları dolduruyorlardı. Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan ihtiyaç sahibi gençlere maddi destek sağlamak amacıyla da yardımcı olunuyordu.

1980 ertesinde tüm dernekler gibi SHTYD de kapatıldı. Ancak diğer dernekler bir süre sonra dilekçe vererek tekrar faaliyete geçebildikleri halde dönemin ağır maddi koşullarında dernek bir daha da açılamadı. Yaklaşık yedi yıl süren bir sessizlik döneminden sonra Yedikule Narlıkapı Surp Hovhannes Ermeni Kilisesine bitişik bir mekân bulundu. Hayırseverlerin bağışlarıyla kısa süre içinde yeniden inşa edilerek kullanım imkânları açısından bir hayli elverişli hale getirilen bu binada Surp Haç Tıbrevank’tan Yetişenler Derneği aynı unvanla ve ikinci kez kurulmuş oldu. Tüzük ise 21 Ocak 1988’de Valilik tarafından onaylandı. Bu kez Kurucu üyeler Serkiz Şahbaz, Istepan İbo, Artin Özkeşiş, Bağrur Kebebcı, Arşak Kocabay, Orhan Güldemir, Ohannes Seyranoğlu ve Avedis Demir’di.

Kuruluşu tamamlanan dernek, 1988 yılının ilk yarısında görkemli bir törenle hizmete açıldı ve faaliyetlerine başladı. Özellikle ilk yıllarda görev üstlenen yöneticilerin üstün gayretleriyle önemli kültürel, sanatsal etkinlikler düzenlendi ve dernek olarak Tıbrevank’ın adı toplum içinde tekrar yankılanmaya başladı.

Dernek-vakıf dayanışması ve işbirliği, SHTYD’nin en belirgin özelliği olarak göze çarpmaktadır.