SURP TAKAVOR KOROSU’NUN 75. YILI VESİLEYLE KAYSERİ SURP KRİKOR LUSAVORİÇ KİLİSESİ’NDE SURP BADARAK

Kategori: Kilise

kayseri surp takavor 2Kadıköy Surp Takavor Korosu bu yıl kuruluşun 75. Yılını kutluyor. Bu kapsamda Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin yıllık kutlama gününün değerlendirilmesiyle, 5-6 Temmuz 2014 tarihleri arasında koro üyelerinin katılımı ile inanç ziyareti düzenlendi.

Koro üyeleri ve aileleri, 4 Temmuz 2014, Cuma, saat 21:30’da Kadıköy’den otobüs ile yola çıktılar. Kafileye başkanlık eden Kadıköy Kilisesi din görevlisi Kd. Peder Krikor Damadyan, koro üyelerinin katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaretin ruhsal anlamda yenilenmeye vesile olmasını diledi.

Grup, Cumartesi sabahı saat 10:00’da Kapadokya’ya vardı ve burada rehber eşliğinde tarihi ve turistik mekanları ziyaret etti. Öğle yemeğinde koro üyeleri bir araya gelirken, şef Sevan Şencan, katılımcılara ve ziyaretin gerçekleşmesini sağlayan Kilise Vakfı Yönetim Kurulu ile Koro Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Turistik mekânları gezmeye devam eden grup, daha sonra Kayseri’ye vardı.

Kd. Peder Krikor Damadyan, koro üyelerinden bazılarının refakatinde, hazırlık çalışmalarını gerçekleştirmek için akşam saatlerinde kiliseye gitti. Çalışmalar tamamlandıktan sonra akşam duaları okundu.

Akşam yemeği sonrasında, Kd.Peder Krikor Damadyan,  koro üyelinden bazıları ile tekrar kiliseye geçti ve burada “Hısgum” duaları okundu. Bu vesileyle Kapadokyalı Kilise Babaları’nın ve Surp Krikor Lusavoriç’in şefaatleri dilenerek, dünya barışı, kilisenin bekası ve imanlıların ruhani hayatlarının sağlam kalması için dualar edildi.

Pazar sabahı 8:30’da başlayan törenler esnasında, imanlılar da Kilise’ye gelmeye başladı. Törenlere Sivas’taki Ermeni Cemaati’nden yaklaşık 30 kişilik bir grubun yanı sıra, ABD’den ve İstanbul’dan da inananlar katıldı.Çan ve ilahi sesleri eşliğinde saat 11:00’de Surp Badarak başladı. İlahileri Surp Takavor Koro’su üyeleri Sevan Şencan yönetiminde ve Arden Karibyan’ın org eşliğinde seslendirdiler.

Hayr Mer’den önce konuşan Kd. Peder Krikor, Rab İsa Mesih’e nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Şeytan’ın tuzaklarından uzak durmak için, Tanrı’nın mabedi olan bedenlerin, Tanrı sözü ile dolmasının gereğini vurguladı. İman Babamız Surp Krikor Lusavoriç, yaşamıyla, Tanrı’ya nasıl yaklaşılması gerektiğini bizlere gösterdi.

Surp Badarak sonunda, Kayseri ve civarında görev yapmış müteveffa din adamları ile inanç ziyaretine katılanların Rab’de uyuyan aile fertleri için dualar edildi. Daha sonra ilahiler eşliğinde kilise bahçesine gelindi ve burada “Antasdan” töreni yapıldı. Tören, takdis duaları ile son buldu.

kayseri surp takavorkayseri 3

Törenler sonunda, Surp Badarak’a katılanlar, Kayseri Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zadik Toker’in kilise bahçesinde düzenlettiği davette bir araya geldiler. Sivas’lı inananlar, Peder Krikor ve Surp Takavor Korosu üyeline teşekkür ettiler.

Grubun törenlerden sonraki durağı, Talas oldu. Kayserili Sarkis Teke’nin, burada evi ve tarihi yapılar hakkında verdiği bilgiler ilgi ile dinlendi.

Grup saat 17:30’da İstanbul’a doğru hareket etti. Dönüş yolunda konuşan Diyakon Artun Damadyan, titiz ve eksiksiz bir program düzenleyenlerin çalışmasını överek, bir kez daha Kadıköy Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu’na, Koro Yönetim Kurulu’na ve korodaki arkadaşlarına teşekkür etti. Grup, P.tesi sabah 05:00’de Kadıköy’e vardı.