TARKMANÇATS YORTUSU COŞKUYLA KUTLANDI

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini,Kilise

Tarkmançats Yortusu, 2 Temmuz 2020, Perşembe, S. Vortvots Vorodmants Kilisesi’nde, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin başkanlığında büyük bir coşkuyla kutlandı. Koronavirüs önlemleri nedeniyle tören halka kapalı gerçekleşse de Patriklik Facebook sayfasından canlı yayınlandı. Surp Badarak’ı Ruhani Kurul Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan sundu. Törene patriklik ruhbanları ve din görevlileri katıldılar. İlahiler, Diyakos Edvin Galipyan’ın önderliğinde ve orgu eşliğinde seslendirildi.

 

Surp Badarak’ın sonunda, Patrik Hazretleri, İncil’in “Öğlen olduğunda çalışın, çünkü gece geldiğinde, hiç kimse çalışamaz” sözüyle vaaz etti. Patrik Hazretleri, Surp Sahak ve Surp Mesrob’un, devasa çalışması hakkında konuşurken, toplumların ve bireylerin hafızalarında iyi ve köyü olayların ve sorumlularının her zaman hatırlandıklarını belirtti. Bu bağlamda, Surp Sahak’ın ve Surp Mesrob’un, Ermeni Kilisesi’ndeki yerinin çok özel olduğunun, çünkü Kutsal Kitap’ın Ermenice tercümesinin onlar sayesinde gerçekleştiğini vurguladı. “Onların çalışmaları imanla bezenmiş ve Tanrı’dan bereketlenmiş bir başarı öyküsüydü” dedi.

 

Patrik Hazretleri daha sonra, Ermenice’nin, kültürümüz ve kimliğimiz açısından ne denli önemli olduğunu vurguladı. Özellikle yurt dışında Ermenice’nin ana dil olarak kullanımının azalmasının ileride çok daha ciddi kayıplara yol açacağını anlattı. Sonrasında, Kutsal Kitap tercümesinin, toplumlardaki medeniyet gelişmesine katkı sunduğunu belirtti. Bu bağlamda, Ermeni toplumunun Kutsal Kitap’ı V. yüzyılda tercüme ettiğini ve böylece Ermeni halkı için yeni bir medeniyet başlangıcı olan altın çağın başladığını hatırlattı. Bu bağlamda, anladığımız dille Kutsal Kitap okumamızı ve kendi kültürümüz hakkında bilgi edinmemizi öğütledi. “Çünkü bunu gerçekleştiren bir birey, muhakkak kendi diline karşı daha fazla saygı ve sevgi duymaya başlayacaktır” dedi.

 

Patrik Hazretleri, bu yortunun aynı zamanda kendi rahip takdis edildiği gün olduğunu belirterek, Tarkmançats Yortusu’nda vefat etmiş olan Müteveffa Patrik Karekin I.’i, aynı zamanda Patrikler Şınorhk I., Karekin II. ve Mesrob II.’yi saygıyla andı.

 

Vaaz sonrasında, müteveffa patrikler, rahipler, öğretmenler, Ermeni Edebiyatı’na hizmet edenler, “Hokehankisd” dualarıyla anıldılar.

 

Tören sonrasında, Patrik Hazretleri’nin önderliğinde, Bezciyan Salonu’nda bir sevgi sofrası tertip edildi. Bu vesileyle, din adamları ve sofrada hazır bulunanlar, Patrik Hazretleri’nin rahip takdisini ve isim gününü kutladılar. Sevgi sofrası kesilen pasta ile son buldu.

Video https://www.facebook.com/127576530735572/videos/970193000093743/