TEKZİP YAZISI

Kategori: Belgeler,Bülten,Cemaat,Dini,Kilise

12 Ağustos 2017 tarihli Luys Magazin gazetesinde Türkiye Ermeni Patrikhanesi ve yetkilileri aleyhinde suçlayıcı ve gerçekle bağdaşmayan bir haber yayınlandı. “Diramayr Mari Mutafyan’a Büyük Ayıp” başlığıyla yayınlanan ve içeriğiyle sansasyon ve manipülasyon yaratmaya yönelik bu yazının, her zaman takdir ettiğimiz Luys gazetesinin ciddi habercilik anlayışıyla fazla örtüşmediğini düşünmekteyiz. Söz konusu yazıda güya patrikhane yetkililerinin Muhterem Diramayr Mari Mutafyan’a merhametsizce patrikhanedeki odasını boşaltmayı emretmiş olduğu iddiası işlenmektedir. Bugün şahsen Diramayr’la yaptığımız görüşmeden sözlerinin ve samimi sohbetinin gazete tarafından çarptırıldığı anlaşılmaktadır. Sayın Diramayr’ın kendisinin de emin olmadığı, bir yerlerden duyduğunu ve üzüldüğünü belirttiği özel, samimi ve rastgele bir sohbetten cımbızlanarak alınan sözlerinin Patrikliğimizi ve yetkililerini rencide edecek bir magazin haberine çevrilmesi kabul edilemez. Haber niteliğinde ele alınması gereken hassas ve duygusal bir konunun bir magazin dedikodusuna indirgenmesi çok üzücüdür. Basın ahlakı bu haberi yapana hakikati araştırma sorumluluğu yüklemeliydi. Patrikhane yetkilileriyle görüşmek gibi basit ve dürüst bir yolu tercih etmek daha doğru olacaktı. Gerçek ve gerçekçi olmayan iddialar içeren bu yazının gündemdeki patrik seçim sürecini etkileme amacıyla kullanılma çabası açıkça fark edilmektedir. Eğer Luys gazetesi ya da sayın Diramayr Mari Mutafyan bu konuyu patriklik yetkililerine sorsaydı aşağıdaki yanıtı alacaklardı.

Haziran ayının başlarında Değabahımız sayın Karekin Başepiskopos Bekçiyan Patrikhaneye henüz yeni yerleşmiş, tanımak amacıyla personelden ve din adamlarından malumat alıyordu. Bir öğle yemeği esnasında masasında sohbet esnasında Diramayr Mari Mutafyan’la ilgili sorular sordu. Diramayr’ın kendi evi olduğunu öğrendiğinde niçin orada kalmadığını merak etti. Bu konuyu Diramayr ile konuşacağını söyledi. Bu konuşmadan sonra Sahak srpazan daha ayrıntılı olarak Diramayr’ın konumunu, değerini ve patrikhanede kalmasının bizim için ne denli önemli ve anlamlı olduğunu Karekin srpazana anlattı. Bunu gayet iyi anlayan ve takdir eden sayın Değabahımız bir daha bu konuyu ne açmış ne de gündeme getirmiştir. Tam tersine Diramayr ile tüm sohbetlerinde ona yardımcı olma iradesini her fırsatta beyan etmiştir. Örneğin, Diramayr’ın tüm ricalarına rağmen sayın Aram srpazan tarafından işten çıkarılmış, Diramayr için çok önemli bir yardımcı personelin geri alınması söz konusudur.

Belli ki sofra başı bir sohbetin Diramayr’a yanlış ve yanlı aktarılmasıyla onda oluşan bir gönül kırgınlığı kullanılmaya kalkışılmıştır. Muhterem Diramayrımızın zaten yeterince derdi, dağlar gibi çilesi ve hüznü var. Artık o sadece sevgili Mesrob Patriğimizin annesi olma sıfatıyla değil, kendi erdemiyle ve oğluna adanmış muhteşem sadakatiyle haçta oğlunu seyreden Meryem Anamızın canlı bir ikonuna dönüşmüştür. Patrikhanede kalması orası için bir onur ve ayrıcalıktır. İstediği kadar kalmaya, saygı, sevgi ve hizmet görmeye hakkı vardır. Patrikhanemizin tüm yetkilileri ve personeli onu kendi anneleri gibi görmektedirler Patriklik seçim sürecinde bu anneye herkesin özel ihtimam göstermesinin ve onu bir propaganda malzemesi olarak görmekten ve kullanmaktan imtina etmesinin doğru olacağına inanıyoruz.

TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİKLİĞİ

11.08.2017