TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİKLİĞİ TERÖR SALDIRILARINI KINADI

Kategori: Belgeler,Bülten,Cemaat,Cismani

Türkiye Ermenileri Patrikliği, 10 Eylül 2015, Perşembe, son zamanlarda yurdun değişik yörelerinde vuku bulan terör olaylarını kınayan bir basın bildirisi yayınladı. Aynı gün, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram, bildirideki ifadeleri kullanarak, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bir de taziye mektubu gönderdi. Başepiskopos Aram, bazı kişiler tarafından kullanılan ifadeler sonrasında, Ermeni cemaatinin duyduğu üzüntüyü de bildirdi.

badiarkaran logo

BASIN BİLDİRİSİ

Son iki ay zarfında yurdun değişik yörelerinde vuku bulan terör olaylarını derin bir teessür içinde izlemekteyiz. Şehit olan vatan evlatlarının yüreklerimizde açtığı yaralar tüm aklıselim sahibi vatandaşlar gibi bizleri de derinden etkilemektedir. Ülkemizin esenliği, barış ve huzuru için her daim dua etmekteyiz.

Bu terör olayları süresince devletimizin vatandaşlarına ayrım gözetmeksizin sağduyulu yaklaştığını ve masum insanlara hiçbir suçlama yönlendirmediğini de memnuniyetle görmekteyiz. Bu süreçte, siyasi parti idarecilerinin devletin bu yaklaşımına paralel olarak vatandaşlara sağduyulu davranmalarını telkin etmeleri de takdire şayandır.
Ancak, bazı görsel ve sosyal medya platformlarında en hafif tabiriyle nefret ve ayrımcılık niteliğindeki yazı ve beyanlarda bulunan bazı vatandaşların devletimizin ve siyasi partilerin ifadelerine aykırı görüş bildirmeleri bizleri derinden üzmektedir. Bazı kalem sahiplerinin ise zaman zaman, cemaatimizi hedef alan ve onu bir terör örgütüyle özdeşleştiren ifadeleri bu vatana her daim bağlı kalmış olan ve vatandaşlık sorumluluğunun bilincindeki Ermeni vatandaşlarını derinden yaralamaktadır.

Kutsal kitabın öğretisi açıktır: “Beden bir olmakla birlikte birçok üyeden oluşur ve çok sayıdaki bu üyelerin hepsi tek bir beden oluşturur … Bir üye acı çekerse, bütün üyeler birlikte acı çeker; bir üye yüceltilirse, bütün üyeler birlikte sevinir” (1 Korintliler 12.12-26). Vatanın herhangi bir köşesindeki acıyı tüm vatandaşların aynı şekilde hissetmesinden daha doğal ve gerçekçi ne olabilir? Hal böyle iken, kendisini Türkiye’nin doğal bir parçası olarak gören ve tüm vatandaşlarla aynı üzüntü ve mutlulukları tüm samimiyeti ve içtenlikle paylaşan Ermeni vatandaşlarına karşı hiç de adil olmayan ifadeler kullanmak akıllara durgunluk verecek ve insafa sığmayacak bir davranıştır. Eminiz ki, milletimizin büyük çoğunluğu bu ötekileştirme çabalarına hemfikir değildir.

Vatanımızı yasa boğan bu elim olaylar karşısında şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Terörü haklı ve adil gösteren ve uygulayan her türlü zihniyeti en ağır şekilde kınıyoruz. Tüm dualarımız vatanın birlik ve bütünlüğüne zarar veren menfur terör olaylarının son bulması ve kalıcı barışın sağlanması içindir.

10 Eylül 2015

TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİKLİĞİ