DADYAN OKULU’NDA GOMİDAS VARTABED ANMASI

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini

Bakırköy Dadyan Okulu’nda, 4 Kasım 2019, Pazartesi, saat 21:00’de, Gomidas Vartabed’in doğumun 150. Yıldönümü münasebetiyle, “Anlıreli Zankagadun” (susmayan çan kulesi) isimli kültürel gece düzenlendi. Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahag Maşalyan riyasetinde gerçekleşen geceye, Patriklik Makamı adına Başrahip Tatul Anuşyan katıldı. Törene Rahip Harutyun Damadyan, Kd. Peder Krikor Damadyan, Kd. Peder Goryun Fenerciyan, Bakırköy S. Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyeleri, Dadyan Okulu’nun eski müdürlerinden Hermine Benlioğlu, Müdür Alis Bayram, kültürsever bir halk topluluğu ve öğretmenler katıldılar.

2019 GOMIDAS 1

Tören, Hermine Benlioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Benlioğlu, gecenin Dadyan Okulu’nun inşasının 175. Yıl dönümü ve Gomidas Vartabed’in doğumunun 150. Yılı münasebetiyle gerçekleştiğini vurguladı. Törenin içeriği hakkında kısa bilgiler vererek, törenin Aram Gostanyan önderliğinde “Anlıreli Zankagadunı” isimli şiirden yola çıkaran hazırlandığını belirtti.

 

Daha sonra, Aram Gostanyan, Lida Köseoğlu ve Ari Barutçuoğlu şarkılar ve şiirler eşliğinde töreni gerçekleştirdiler. Törene, Dadyan Okulu öğrencileri de katkılarını sundular. Gece boyunca, Soğomon Soğomonyan isimli küçük bir çocuğun, nasıl Gomidas Vartabed’e dönüştüğü anlatıldı. Özellikle Gomidas Vartabed’in ölüm anı ve çan seslerinin yankılanması, gecenin en beğenilen performansı oldu.

2019 GOMIDAS 2

Tören sonunda, katılımcılar gecede emeği geçenleri alkışlarıyla desteklediler. Daha sonra, sahneye çıkan Benlioğlu, Aram Gostanyan’ı ve arkadaşlarını tebrik etti. Bu vesileyle, Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahag Srpazan’ın gece için göndermiş olduğu mesaj okundu. Kaymakam Hazretleri, New York’taki “Ahtamar S. Haç Kilisesi” resim sergisinin açılışında onur konuğu olması nedeniyle törene katılamamıştı. Mesajında, vesileyle Dadyan Ailesi’nin çalışmalarını takdir etti ve iyi dileklerini sundu.

 

Gecenin sonunda, kokteyl düzenlendi ve konuklar sahne performansı sergileyenleri tebrik etme olanağını buldular.