PATRİK MESROB II. SPOR FESTİVALİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE BAŞLADI

Kategori: Cemaat,Cismani

Patrik Mesrob II. Spor Festivali, 23Temmuz 2019, Salı gecesi, Kınalıada’da görkemli bir törenle başladı. S. Krikor Lusavoriç Kilisesi ve Gazturman Gayan işbirliğiyle gerçekleşecek bu spor festivalinde, Patrik Mesrob II.’nin spor yoluyla da anılması amaçlanıyor. Festivalin açılış töreni Adalar Din Görevlisi Rahip Harutyun Damadyan gözetiminde, Gazturman Gayan Müdürü Liza Çolakoğlu, Raffi Kalk ve Aras Togaç’ın çalışmalarıyla hazırlandı.

 

Gece, Gazturman Gayan öğrencilerinin oluşturduğu kortej ile saat 20:45’de başladı. Korteje, Ari Çolak başkanlığındaki Gazturman Gayan yöneticileri, öğretmenler, personel ve oyunlara katılacak olan adalılar da iştirak ettiler.  Grup, Gazturman Gayan’da Kınalıada meydanına doğru hareket etti. Gruba Raffi Derkevorkyan önderliğindeki bando ekibi de eşlik etti. Ayrıca, en önde yürüyen biri Gazturman Gayan’lı diğeri Nersesyan’lı iki çocuk, üzerinde Patrik Hazretleri’nin resmini bulunduğu flamayı taşımaktaydılar.

 

Festival açılış töreni Kınalıada Meydanı’nda, saat 21:00’de başladı. İlk olarak bando eşliğinde, “Gazturman Gayan” şarkısı hep bir ağızdan söylendi. Bu esnada adalılar da gruba katılmaya başladılar. Daha sonra çevre temizliğini bilinçlendirmek amacıyla yazılan “Yegek Yerkenk” (Gelin, şarkı söyleyelim) şarkısı söylendi ve Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’ne doğru hareket edilmeye başlandı. Bu coşkulu kortej esnasında meşaleler ve ışıklar coşkuyu daha da artırıyordu. Ağır adımlarla ilerleyen kortej, kiliseye ulaştığı zaman çan sesleri eşliğinde, Rahip Harutyun, Levon Şadyan başkanlığındaki Vakıf Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

MESBAD OYUNLARI 1

Kilise bahçesinde yankılanan ilahi sesleri eşliğinde, korteje katılanlar kilise çan kulesinin altında toplanmaya başladılar. Burada hep birlikte Rabb’in Duası söylendi. Daha sonra Patrik Mesrob II.’nin ses kaydı yayınladı. Müteveffa Patrik sözlerinde, bizleri ayık olmaya ve çalışmaya davet ediyordu. Bu esnada kilisede hazır bulunan herkes, gecenin karanlığında, ellerindeki mumların ışığında, hüzünlü gözyaşlarıyla, Patrik Hazretleri’nin sözlerini dinliyorlardı. Patrik Hazretleri’nin otuz yıldan fazla hizmet ettiği kilisede, O’nun etkileyici sesi, herkes üzerinde iz bırakmaya devam ediyordu.   Ruhani ve kültürel mesajlarla dolu bu sözlerin ardından, Rahip Harutyun, kilise kandilinden aldığı ışıkla oyunların sembolik meşalelerini yaktı ve hep bir ağızdan “Nakh Khıntretsek” (Önce Tanrı Krallığı’nı arayın) ilahisi söylendi.  Ruhani coşkuyla dolu bu birliktelik sonrası, kortej bir kez daha kuruldu ve Gazturman Gayan Cambazyan Oyun Sahası’na doğru hareket etti. Bando, ilahiler, şarkılar, alkışlar, her biri törenin görkemini bir kat daha artırıyordu. Daha sonra, korteje katılan herkes ve sahada hazır bulunanlar aile fotoğrafı çekildiler. Raffi Kalk önderliğinde, tribünlerde şarkılar ve tezahüratlar başladı.

 

Törenin açılış konuşmasını Patriklik Makamı ve Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan adına, Rahip Harutyun gerçekleştirdi. Konuşması esnasında, Patrik Hazretleri’nin, Adalar’da ve özellikle Kınalıada’da unutulmaz izler bıraktığını hatırlattı. Kültürel ve sportif bezer organizasyonların, aynı şekilde ve görkemle gerçekleştirmenin yolunu Patrik Hazretleri kendi hizmet döneminde açmıştı. Kendisine ithaf edilen bu festival de O’nun çalışmalarının devamı niteliğindeydi. Rahip Harutyun, organizasyonda emeği geçenleri kutladı ve Patrik Hazretleri’nin hatırasına gerçekten saygı duyan herkese teşekkür etti.

 

Konuşmanın sonrasında Manuk Saraydaryan hakemliğinde veteranlar futbol maçı gerçekleşti. Anto Yeşil, Erol Ara Çınar, Şahnur Kazancı, Şant Çakmakcı, Rober Ağdere, Loran Foskolo, Zareh Karakaş ve Hagop Mamigonyan, dörde dört minyatür kale maç yaptılar. Müsabaka esnasında, salonda en dikkat çeken, Patrik Hazretleri’nin resminin bulunduğu dev duvar afişiydi. Açılış töreninde, Şişli Spor Kulübü Başkanı Alen Tekbıçak ve Taksim Spor Kulübü Başkanı Garo Hamamcıyan da hazır bulundular.

MESBAD OYUNLARI 2

Patrik Hazretleri’ne ithaf edilen bu gece, saat 22:30’da sona erdi. Festival kapsamında müsabakalar 25 Temmuz’da başlayacak ve 7 Ağustos’ta sona erecek.