Aramyan Uncuyan Ermeni İlköğretim Okulu
Leylek Sok. No. 3, 34710 Kadıköy | ||||
Kurucu temsilcisi: | Sarven Sertşimşek | Müdür: | Talin Berberoğlu | |
Tel.: | (0216) 336-1598 | Fax: | (0216) 347-1528 | |
E-mail: | info@aramyanuncuyan.k12.tr | Web Sitesi: | http://www.aramyanuncuyan.k12.tr |
Surp Takavor Kilisesi’nin bitişiğinde bulunan Hamazasbyan ve Muradyan okullarının öğrenci sayısı 1873’te artış gösterdiği için cemaat üyeleri Rızapaşa semtinde bir arazi satın alarak aynı yıl Aramyan karma okulunu inşa ederler. 1876’da Kaprielyan Boğos Efendi’nin çabalarıyla ve 1903’te Surp Takavor Kilisesi’nin desteğiyle Okul’un çevresindeki alanlar da satın alınarak toprak genişletilir ve 1909’da anasınıfı inşa edilir. 1912’de Matus ve Apig Unciyan kardeşler vefat etmiş olan kardeşleri Nektar’ın anısına, okulun arkasındaki binayı satın alıp yenileyerek Kilise’ye bağışlarlar. O günden sonra okul Aramyan-Unciyan olarak anılır.
Okulun bitişiğindeki anasınıfı binası halen Okuldan Yetişenler Derneği olarak kullanılmaktadır. 1962’de baştan yenilenen okul bugün anasınıfı, ilk ve orta okul olarak eğitim vermeye devam etmektedir.