AVUKATLARIN ZİYARETİ

Kategori: Cemaat

165155436_1807556456070896_969859820826500297_oKadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri, 24 Mart 2021, Çarşamba, öğleden sonra, Av. Setrak Davuthan’ı ve Av. Sebuh Aslangil’i Patrikhane’de kabul etti.

Ziyaretçiler, son günlerdeki cemaat vakıf seçimleriyle alakalı gelişmeler hakkında bilgi vermek amacıyla Patrik Hazretleri’ni ziyaret etmişlerdi. Bilindiği üzere, 2013 yılında yayımlanan genelgeyle, azınlık vakıflarının seçim yönetmelikleri, daha iyi ve güncel bir yönetmelik hazırlanana kadar iptal edilmişti. Dolayısıyla, 2013 yılından itibaren, azınlık vakıflarının seçim yapabilme olanakları bulunmamaktaydı. Aynı doğrultuda, cemaatimiz vakıflarının da seçim yapması mümkün olmamıştı. Bu nedenle, yaklaşık 8 yıldır, yönetim kurulları, kendi görevlerine devam etmek durumunda kalmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde, Ankara 7. İdare Mahkemesi azınlık toplumlarını ilgilendiren çok önemli bir karar almıştı. Mahkeme, azınlık vakıflarının seçim yönetmeliğini iptal eden 2013 tarihli genelgeyi hükümsüz kılıyordu.

Avukatlar, Ankara 7. İdare Mahkemesi’ndeki davayı kendilerinin açtıklarını belirttiler. Onlar, uzun ve meşakkatli bir çalışma sonrasında, cemaatimiz için yeni bir dönemi başlatacak sonuca erişmişlerdi. Böylece, artık cemaat vakıflarında seçim yapabilme olanağı yeniden doğmuştu. Onlar, seçim kapısının artık açıldığını belirterek, seçim gerçekleştirme iradesinin ve sorumluluğun artık vakıf yönetim kurullarında olduğunu vurguladılar. Avukatlar, davanın başlangıcı, seyri ve neticesi hakkında Patrik Hazretleri’ni ayrıntılı olarak bilgilendirdiler.

Patrik Hazretleri Av. Setrak Davuthan’ın ve Av. Sebuh Aslangil’in girişimlerini takdirle karşıladı. Cemaatimizin uzun zamandır seçimlerin yenilenmesini arzuladığını hatırlattı. İçinde bulunduğumuz durum nedeniyle, şu ana kadar, gerek yöneticilerde gerek cemaat üyelerinde sıkıntılar meydana gelmişti. Yöneticilerden bazıları yoruldukları, bazıları ise yeni yöneticilere yer vermeyi arzuladıkları için, seçimlerin yenilenmesini istemekteydiler. Geçtiğimiz günlerde alınan karar, bu nedenle çok kıymetli bir anlam ifade etmekteydi. Patrik Hazretleri, yöneticilerin de bu gelişmeyi olumlu olarak değerlendireceklerine ve seçim çalışmalarının bir an önce başlayacağına olan inancını belirtti. Böylece halkın iradesi de tecelli edecekti. Ruhani Önderimiz, bu vesileyle avukatları hizmetlerinden dolayı kutladı ve bu gelişmenin cemaatimiz üyeleri için ümit verici bir tablo olmasını diledi.