BAKIRKÖYDE YENİ YIL AYİNİ

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini

Yeni yılın ilk günü herkes için bir sevinç ve mutluluk kaynağıdır. Bir Ermeni Hristiyan için ise yılın ilk gününü Rabbi Hisus Krisdos’un Kutsal Badarak’ına iştirak ederek karşılamak ise daha büyük bir mutluluk kaynağıdır. Bu yıl ise bu çifte sevinç Bakırköylüler için daha da çoğaldı. Çünkü bu yılın ilk günü vesilesiyle sunulan Surp Badarak’a ve ayinlere Türkiye Ermenilerinin yeni Seçilmiş Patriği Sahak II. Hazretleri riyaset ediyordu.

Törenlerden yaklaşık yarım saat önce zaten Bakırköylüler ve farklı semtlerden gelen imanlılar kiliseyi doldurmaya başlamışlardı. Surp Badarak’ı Bedros Kahana Buldukyan sunarken Kutsal Sofra’ya Aram Sargavak Baronyan, gisasargavaklar Rahibe Kayane Dulkadiryan, Kamer Karataylı, Murat Aykar, Uraragir tıbirler ve tıbirler hizmet ettiler. İlahileri ise Husik Sakman yönetimindeki Karasun Mangants korosu seslendirdi. Surp Badarak’tan sonra ise Hokehankist dualarıyla kilisenin kurucusu Hovhannes Bey Dadyan ve Dadyan sülalesinin merhum üyeleri anıldılar. Daha sonra ise Kadasetli Patrik Hazretleri yeni yıl vesilesiyle narları bereketin simgesi olarak kutsadı.

2020 YENI YIL BAKIRKOY

Patrik Hazretleri Hokehankist dualarından önce vaaz etti. Özellikle yenilenme fikri üzerinde yoğunlaşan Patrik Hazretleri vaazının sonunda şöyle dedi: “Sizlere bir yeni yıl hediyesi vermek istiyorum, bu bir söz: Size verilen hediyeyi alırsanız sizin olur almazsanız sahibine geri döner. Sözler de öyledir. Alırsanız sizin olur almazsanız sahibine geri döner. Öyleyse bu yıl derim ki, eğer birisi sizinle ilgili bir şey söylerse kimin söylediğine bakmaksızın, dost veya düşman, faydalıysa o sözü alın, değilse kapatın kulaklarınızı almayın onu ve sahibine geri dönsün. Böylece iç dünyanız temiz kalır”.

Törenlerden sonra kilise salonunda Yönetim Kurulu tarafından bir sevgi sofrası düzenlendi. Samimi bir ortamda geçen sofra esnasında cemaat üyelerimiz Patrik Hazretlerine sorular sorma, fikirlerini ve düşüncelerini ifade etme fırsatı buldular, kendisi ise bu sorulara cevaplar verdi ve farklı konularda öğütlerde bulundu. Yemek Patrik Hazretlerinin kutsama duasıyla sona erdi.