BÜYÜK ORUÇ DÖNEMİNDE AREVAKAL TÖRENLERİ GERÇEKLEŞECEK

Kategori: Belgeler,Cemaat,Dini,Kilise

duyuru

Bilindiği üzere, Patriklik Makamı’nın talimatları ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nin işbirliğiyle, Patriklik Makamı’na bağlı din görevlileri, 12 Şubat, Cuma sabahı, Covid-19 testine tabi tutulmuşlardı. Yapılan tetkikler sonucunda, başta Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri olmak üzere, hiçbir din görevlisinin Corona-19 virüsünden etkilenmediği belirlenmişti.

.Patrik Hazretleri’nin talimatlarıyla Büyük Oruç döneminde, Arevakal (Gün Doğumu) törenleri her bir kilisenin kendi din görevlisi ve okuyucuları tarafından gerçekleştirilecektir. Ayrıca Patriklik Vaizleri, belirlenmiş tarihlerde ve belirtilen kiliselerde törenleri yöneterek vaaz edeceklerdir.

Arevakal Törenleri, tüm kiliselerde saat 11:00’de, vaiz bulunan kiliselerde ise saat 10:30’da başlayacaktır. Törenler her iki durumda da en geç saat 12:00’de sonlandırılacaktır.

Pandemi süreci göz önünde bulundurularak, ikinci bir emre kadar Arevakal Törenleri sonrasında, “Çırorhnek” (Su Kutsaması) yapılmayacak, sadece hastalar için şifa duaları okunacaktır.

Cemaatimiz üyelerini sosyal mesafe kurallarına, maske ve dezenfektan kullanımına titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, kilise vakıf yönetim kurullarınca yetkilendirilmiş görevlilerin nüfus ve telefon bilgilerini almak suretiyle, filyason takibine devam edeceklerdir.

Büyük Oruç döneminde, kiliselere toplu ulaşım hizmeti verilmeyecektir. Cemaatimiz üyelerinin yaş haddini, belirli yaşa sahip kişiler için belirlenmiş kısıtlamaları ve toplu taşımadan yararlanabilme şartlarını göz önünde bulundurmaları gerekir.

Tövbe ve dua dönemi olan Büyük Oruç Dönemi’nde, Tanrı, iyiliksever gücüyle hepimizin hayatına dokunsun ve hepimiz Kutsal Hafta’yı ve Rab’bimiz Efendimiz İsa Mesih’in Ölülerden Diriliş Yortusu’nu kutlamaya erişelim.