DİYARBAKIR SURP GİRAGOS KİLİSESİ’NDE SURP ZADİG COŞKUSU

Kategori: Kilise

diyarbakir 5Rabbimiz Hisus Krisdos’un Ölüler’den Diriliş Yortusu olan Surp Zadig, bu sene Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi’nde de kutlandı. Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın talimatı ile Kd. Peder Kevork Çınaryan, Diyakonlar Kristofır Şekelyan, Arman Buldukoğlu ve Yetkili Okuyucu Krikor Samuelyan, 19 Nisan 2014, Kutsal C.tesi, hava yolu ile Diyarbakır’a hareket ettiler.

Kd. Peder Kevork ve yanındakiler, Kilise Vakfı Yönet Kurulu üyeleri tarafından karşılandıktan sonra, Surp Giragos Kilisesi’ne gittiler. Burada titizlikle yürütülen hazırlık çalışmalarından sonra, akşam duaları okundu ve daha sonra Surp Zadig arifesi kutlandı. Kilisede bulunanların birbirlerini “Krisdos Haryav i Merelots, Orhnyal e Harutyunn Krisdosi” (Krisdos Ölülerden Dirildi, Kutludur O’nun Dirilişi) diyerek selamlamalarıyla, Surp Zadig coşkusu başlamış oldu.

20 Nisan 2014, Pazar, kilisedeki kutlamalar erken saatlerde başladı. Sabah duaları saat 08:30’da başlarken, Surp Badarak saat 10:30’da başladı. Surp Badarak’ı Kd. Peder Kevork Çınaryan sundu. Kutsal Sofraya Diyakon Kristofır Şekelyan ve Yetkili Okuyucu Krikor Samuelyan hizmet ettiler. İlahiler, Diyakon Arman Buldukoğlu önderliğinde seslendirildi. Kilise’de, yaklaşık 35 yıl sonra gerçekleşen Surp Zadig Törenleri’ne katılmak üzere İstanbul’dan, Adıyaman’dan, Elazığ’dan, Mardin’den, Ermenistan’dan, Fransa’dan ve A.B.D.’den, çok sayıda inanan da törenlerde hazır bulundu.

Hayr Mer’den önce, Kd. Peder Kevork, Patrik Genel Vekili’nin Surp Zadig Mesajı’nı okudu. Surp Badarak sonunda, Diyarbakır’ın Rab’de uyuyan ruhani önderleri, din görevlileri ve inananları için “Hokehankisd” duaları edildi. Törenler sonunda kilise avlusunda toplanan halka, geleneksel S. Zadig yumurtası ve çörek ikram edildi. Aynı gün, saat 14.00’de bir de vaftiz töreni gerçekleştirildi.

Törenler sonunda Kd. Peder Kevork Çınaryan, bir kez daha Kilise Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin Kutsal Diriliş Yortusu’nu kutlarken, bu yortunun hem kiliseye gelen inananlara hem de Diyarbakır şehrine bereket getirmesini diledi.

Kd. Peder Kevork ve yanındakiler, aynı akşam hava yolu ile İstanbul’a vardılar.

diyarbakır (1)