ERMENİSTAN MİLLİ KÜTÜPHANESİ MÜDÜRÜ’NÜN ZİYARETİ

Kategori: Cismani

hayasdan kutuphaneErmenistan Milli Kütüphanesi müdürü Dikran Zarkaryan ve eşi, 13 Kasım 2014, Perşembe, saat 14:00’te Patrikhane’ye nezaket ziyaretinde bulundular ve Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan tarafından kabul edildiler. Görüşmede Patriklik Yayın Bölümü sorumlusu Diyakos Vağarşag Seropyan da hazır bulundu.

Ziyaretçiler, uluslar arası bir kütüphanecilik toplantısına katılmak üzere İstanbul’da bulunuyorlardı. Daha önce de İstanbul’da bulunmuş olmalarına rağmen, Patrikhane’yi ziyaret edemeyen Zarkaryan çifti, bu kez hem Patrikhane’yi, hem de Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’ni, Beyoğlu S. Yerrortutyun Kilisesi’ni, S. Pırgiç Hastanesi’ni ve Balıklı Mezarlığı’nı görme fırsatı buldu.

Dikran Zarkaryan, Ermeni kütüphaneleri temsilcilerinin geçmiş toplantılarını hatırladı. Bu vesileyle, Patriklik Makamı’nın söz konusu toplantılara katılımından dolayı Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’a teşekkür etti. Ziyaretçiler, bu ziyaret vesilesiyle, İstanbul’un tarihi bir kültür merkezi olma niteliğini koruduğuna tanık olmuşlardı.

Patrik Genel Vekili, ziyaretçileri hoş geldiniz derken, ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade etti. Patriklik Makamı ve Patrikliğin yayıncılık çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi. Başepiskopos Aram, kültür yararına yürüttükleri çalışmalarda Dikran Zakaryan’a ve eşine başarılar diledi.

Ziyaretçiler, daha sonra Patrik Hovhannes Golod Koleksiyonu’nu ve Patriklik Kilisesi’ni ziyaret ettiler.