KİLİSE BÜLTENİ

Kategori: Bülten

KiliseBulteni_TUR

Merhaba,

Patrikliğimiz çatısı altında özet bir kronoloji olan “Kilise Bülteni” uzun yıllar önce başlamış geleneksel bir bilgi kaynağı olarak hizmet etmişti. Bu bülten patriklik makamının gündelik hayatını yansıtıyordu.

“Kilise Bülteni” ilk zamanlarında şehrimizdeki basınımızda yayınlanıyordu. “Lraper” kilise bülteninin yayınlandığı dönemde ise, onun sayfalarında yer aldı. Bugün, 1 Ocak 2021 tarihinden başlayarak “Kilise Bülteni”ni sanal ortamda okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

2020 yılından 2021’e miras kalan Corona Virus pandemisinden dolayı getirilen kısıtlamalar nedeni ile Pazar sabahları kiliselerimizde sunulan Surp Badarak’lar ve benzeri faaliyetler yeni bir düzenlemeye kadar durduruldu. Buna karşın, Patrik Hazretleri’nin talimatıyla hafta içi sunulan Surp Badarak’ların ve bizzat Patrik Hazretleri’nin vaazları sanal ortamda yayınlanmaya başladı ve sürdürülüyor.

1 – 31 OCAK 2021

1 Cuma. Yeni Yıl.

Yeni Yıl vesilesi ile Rahip Hovagim Seropyan’ın S. Vortvots Vorodman Kilisesi’nde sunduğu ilk Surp Badarak ve Kadasetli Patrik Sahak II Hazretleri’nin yeni yıl konuşması yayınlandı.

 

3 Pazar.

Peder Husik Hergelyan’ın Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

 

5 Salı. Doğuş Yortusu arefesi.

Kadasetli Patrik Hazretleri, Feriköy S. Vartanants Kilisesi’ndeki törene riyaset ederek vaaz etti. Surp Badarak’ı Rahip Hovagim Seropyan sundu. Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan da törende hazır bulundu.

Başepiskopos Aram Ateşyan, Samatya S. Kevork Kilisesi’ndeki törene riyaset ederek vaaz etti. Surp Badarak’ı Peder Zohrab Civanyan sundu.

Patrikliğimiz rahipler topluluğu üyelerinden Üstrahip Yeğişe Uçkunyan Bakırköy Dznunt S. Asdvadzadzni, Başrahip Zakeos Ohanyan, Yeniköy S. Asdvadzadzin, Rahip Şınorhk Donikyan Surp Asdvadzadzin Patriklik, Rahip Harutyun Damadyan Kadıköy S. Takavor, Peder Avedis Tabaşyan ise İskenderun S. Karasun Mangants kiliselerinde Surp Badarak’ı sundular. Daha sonra Rahip Harutyun Damadyan Kınalıada S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde arefe dualarına riyaset ederek vaaz etti.

Patrik Hazretleri’nin himayesinde, Kutsal Doğuş Yortusu Arefesi (Crakaluyts) vesilesiyle saat 21:30’da Kutsal Doğuş ilahileri yayınlandı.

 

6 Çarşamba. Kutsal Doğuş Yortusu Yortusu.

Kadasetli Patrik Hazretleri S. Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’ndeki Surp Badarak’ı sunarak vaaz etti. Rahip Şınorhk Donikyan ve Rahip Hovagim Seropyan Kutsal Sofra’ya hizmet ettiler.

Başepiskopos Aram Ateşyan Üsküdar S. Khaç Kilisesi’ndeki ayini yönetti ve vaaz etti. Surp Badarak’ı Peder Husik Hergelyan sundu.

Patrikliğimiz rahipleri topluluğu üyelerinden Ruhani Meclis başkanı Başrahip Tatul Anuşyan Feriköy S. Vartanants, Üstrahip Yeğişe Uçkunyan Kumkapı Dışı S. Harutyun, Başrahip Zakeos Ohanyan, Yeniköy S. Asdvadzadzin, Rahip Harutyun Damadyan Kadıköy S. Takavor, Peder Avedis Tabaşyan ise Vakıflıköy S. Asdvadzadzin kiliselerinde Surp Badarak’ı sundular ve vaaz ettiler.

 

7 Perşembe. Rab’de uyuyanları anma günü (Hişadag Merelots)

Kıdemli Peder Sarkis Kuyumcuyan’ın Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak yayınlandı.

 

8 Cuma.

Kadasetli Patrik Hazretleri, Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu üyelerini kabul etti.

 

10 Pazar.

Peder Şirvan Mürzyan’ın Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

 

11 Pazartesi.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 11:00’de Süryani Kilisesi’nden Metropolit Mor Melki’nin nezaket ziyaretini kabul etti.

Patrik Hazretleri’nin tahta çıkışının birinci yıldönümü vesilesiyle, saat 16.00’da Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali’ndeki akşam duasından sonra, şükran duası ve Patrik Hazretleri’nin sağlığı ve Patriklik Makamı’nın bekası için dua edildi.

 

17 Pazar.

Peder Zakar Koparyan’ın Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin verdiği vaaz yayınlandı.

 

18 Pazartesi.

Kadasetli Patrik Hazretleri bir taziye mektubu ile Kilikya Katolikosu Aram I Hazretleri’ne, Episkopos Meğrik Parikyan’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı diledi.

 

20 Çarşamba.

Patrik Hazretleri, saat 15:00’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Topluluğu (KEİT) Ermenistan Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Sahak Sarksyan’ın ve müsteşar Nağaş Hagopyan’ın Yeni yıl ve S. Dznunt kutlama ziyaretini kabul etti.

 

24 Pazar.

Başrahip Zakeos Ohanyan’ın, Galata S. Krikor Lusavoriç kilisesinde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.

Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan’ın sağlık sorunları hakkında bir açıklama yayınlandı ve kendisine acil şifalar dilendi.

 

25 Pazartesi.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 14:00’te Samatya S. Kevork Kilisesi’nde, Üstrahip Yeğişe Uçkunyan’ın babası merhum Vahram Uçkunyan’ın uğurlama törenine katıldı.

 

26 Salı.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 10:00’da Sat-7 televizyon kanalı çalışanlarını kabul etti. Kabul esnasında Patrik Hazretleri’nin vaazı kaydedildi.

Patrik Hazretleri, saat 15:00’te Patriklik Basın ve Medya Komisyonu’nu kabul etti.

Patrik Hazretleri, Marmara Gazetesi sahibi ve başyazarı, cemaatimiz aydınlarından Rober Haddeciyan’ı doğumunun 95. yıldönümü münasebetiyle kutladı.

 

27 Çarşamba.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 09:30’da Araçavorats Bahk (İlkler Orucu) vesilesiyle yapılan törene riyaset etti.

Patrik Hazretleri saat 14:30 da Serda Aslan’ı, saat 15:00’te ise Jamanak Gazetesi Başyazarı Ara Koçunyan’ı kabul etti.

 

28 Perşembe.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 09.30’da Araçavorats Bahk (İlkler Orucu) vesilesiyle yapılan törene riyaset etti.

Rahip Harutyun Damadyan Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde, Surp Badarak sundu, akabinde Hrant Dink Okulu’nun merhum hayırseverleri anıldılar.

Patrik Hazretleri saat 14:00’te Patriklik Ekonomi Kurulu’nun toplantısına riyaset etti.

 

29 Cuma.

Kadasetli Patrik Hazretleri, saat 09:30’da Araçavorats Bahk (İlkler Orucu) vesilesiyle yapılan törene riyaset etti.

Patrik Hazretleri saat 11:00’de Ermeni Katolik cemaati Ruhani Önderi Başepiskopos Levon Zekiyan’ın nezaket ziyaretini kabul etti.

Saat 14:00’te ise Sat-7 televizyon kanalı ile çalışacak komisyon üyelerini ve Sat-7 yönetim kurulundan Krikor Dinçkayıkçı’yı kabul etti.

 

31 Pazar.

Rahip Harutyun Damadyan’ın, Galata S. Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde sunduğu Surp Badarak ve Patrik Hazretleri’nin vaazı yayınlandı.