PATRİK HAZRETLERİ ANKARA’DA CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Kategori: Cemaat,Cismani,Dini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Hazretleri, 14 Ocak 2020, Salı sabahı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a nezaket ziyareti vermek amacıyla Ankara’ya hareket etti. Patrik Hazretleri’ne Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan ve S. Pırgiç Ermeni Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu refakat ettiler.

2020 CUMHURBASKANI 1

Patrik Hazretleri, saat 15.00’te, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildi. Yaklaşık bir saat süren görüşme esnasında, Sayın Erdoğan, Patrik Hazretleri’nin seçimini kutladı ve başarı dileklerini sundu. Sayın Cumhurbaşkanı, Ermeni Cemaati’nin ruhani reisine kavuşması münasebetiyle memnuniyetini bildirdi. Ermeni Cemaati’nin ülkemiz için önemli bir değer olduğunu ve Cumhurbaşkanı olarak bu tarihi değere ilgi ve alaka göstermeye çalıştığını belirtti. Patriklik seçimi, Ermeni Cemaati’nde yeni bir sayfa açmıştı ve bu bağlamda yeni sayfanın başarı dolu olmasını temenni etti.

2020 CUMHURBASKANI 2

Patrik Hazretleri, gösterilen kabul münasebetiyle teşekkür etti. Resmi ziyaret niteliğindeki bu görüşmeyle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, Ermeni Cemaati adına teşekkürlerini sunma amacıyla Ankara’da bulunmakta olduğunu iletti. Müteveffa Patrik Mesrob II.’nin vefatı sonrasında, Ermeni Cemaati, devletin himayesinde seçim çalışmalarına başlamış ve süreç başarıyla sonuçlanmıştı. Tüm bunlar sonucunda, Ermeni Cemaati, ruhani önderine kavuşmuştu. Ziyaret münasebetiyle, cemaat yaşantısı hakkında fikir alışverişi gerçekleşti. Görüşme sonucunda ise, karşılıklı olarak hatıra hediyeleri takdim edildi.

DISISLERI 2

Cumhurbaşkanlığı Külliye’sindeki görüşme sonrasında, Patrik Hazretleri, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ve geçmişte İstanbul Valisi görevini de yürütmüş olan Ankara Valisi Vasip Şahin’i ziyaret etti.

2020 VASIP SAHIN

Ziyaret esnasında, Sayın Bakan ve Sayın Vali, Patrik seçimi münasebetiyle memnuniyetlerini bildirdiler.  Yeni görevinde Patrik Hazretleri’ne başarılar dilediler. Patrik Hazretleri, Ermeni Cemaati’ne karşı gösterilen yakın ilgiden dolayı Devlet Erkânı’na teşekkür etti. Patrik Hazretleri, bu seçimin Ermeni Cemaati’nin yanı sıra, tüm ülke için bereketli olmasını diledi.

 

Patrik Sahak II. Hazretleri ve yanındakiler, aynı gece hava yoluyla İstanbul’a döndüler.