PATRİK HAZRETLERİ PATRİKLİK KATEDRALİ’NDEKİ HISGUM TÖRENİ’NE RİYASET ETTİ

Kategori: Cemaat,Kilise

Resim 4Büyük Oruç Dönemi’ndeki Ardaksman Giragi (Kovuluş Pazarı) itibariyle, İstanbul’daki çeşitli kiliselerimizde Hısgum Töreni (İstirahat Duaları) gerçekleştirmek ve Rab’bin Sözü’nü paylaşarak cemaatimize ruhani besin sağlamak bir gelenek haline gelmiştir. Arevakal Törenleri’nde olduğu gibi Patriklik Makamı tarafından görevlendirilen vaizler bu törenlere riyaset ederler.

Coronavirüs pandemi sürecinde, hafta sonu kısıtlamalarının devam etmesi nedeniyle, Pazar akşamları gerçekleşen bu törenler bu yıl yapılamamaktadır. Fakat, Patriklik Makamı’nın talimatlarıyla, Hısgum Töreni hafta içi gerçekleşmekte ve Patrikliğimiz’in “Facebook” sayfasından ve Lraper’in “Youtube” kanalından yayınlanmaktadır.

İstirahat Duaları olarak da bilinen Hısgum Töreni Ermeni Kilisesi’nin 7 temel töreninden sonuncusudur. Manastır geleneğinden doğan bu tören, mezmurlarla ve dualarla doludur. İnananlar, bu tören sayesinde, gün içersinde bahşettiği nimetler için Tanrı’ya hamt etmekte ve uyumak içim esenlikle istirahata çekilmektedir.

Patriklik Katedrali’nde, 18 Şubat 2021, Perşembe öğlen, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin riyasetinde ilk Hısgum töreni gerçekleşti. Törene Patriklik ruhbanları ve din görevlileri katılırken, ilahiler Kd. Peder Krikor Damadyan önderliğindeki din adamları tarafından seslendirildi.Resim 6

Tören esnasında, yaşayanların ve Rab’de uyuyanların ruhlarının esenlikleri için dualar okundu. Aynı zamanda, din görevlileri diz çökerek Meryemana’ya ithaf edilmiş olan “Anganimk” ilahisini, S. Krikor Naregatsi’nin ve S. Nerses Şınorhali’nin kaleme aldıkları duaları okudular. Törende hazır bulunan din görevlileri, Tanrı’nın duaları kabul etmesi ve kilisemiz evlatlarına inayette bulunması için dua ettiler. Tören sonunda, Patrik Hazretleri, bahşettiği tüm nimetler için Tanrı’ya hamt ederken, Esenlik Prensi’nin tüm dünyaya ve inananlara esenlik bahşetmesi için dua etti. Tören, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve Patrik Hazretleri’nin son takdisiyle son buldu.Resim 7

Patrik Hazretleri’nin riyaset ettiği bu tören, 21 Şubat, Pazar akşamı yayınlandı. Hısgum Töreni dualarının yanı sıra, Başrahip Zakeos Ohanyan’ın ve Peder Şahen Ohanyan’ın Ardaksman Giragi hakkında konuştukları vaazlar da yayınlandı.

Bu yıl, Büyük Oruç Dönemi’nde, her Pazar akşamı, Hısgum Töreni’nin yanı sıra, Patriklik Din Görevlileri tarafından haftanın anlamına uygun vaazlar yayınlanmaya devam edecektir.

  • Resim 5
  • Resim 4
  • Resim 7
  • Resim 6
  • Resim 3
  • Resim 1
  • Resim 2
  • resim 8
  • resim 9