PATRİKLİK RUHBANLARI PAREGENTAN VESİLESİYLE TOPLANDILAR

Kategori: Bülten,Dini,Kilise

12657854_538371946322693_3646260414389599826_oPatriklik ruhbanları, Paregentan vesilesiyle Patrikhane yemekhanesinde kurulan sevgi sofrası etrafında Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan önderliğinde toplandılar. Yemeğin amacı, eski bir manastır geleneği olan “Apeğatoğ”u yeniden canlandırmaktı.

Apeğatoğ, eski kilise geleneklerimizden bir tanesidir. Bugün olduğu gibi, geçmişte de Paregentan, halk tarafından şölenlerle ve eğlencelerle kutlanır, cennetteki mutluluk ve coşku hatırlanırdı. Manastırlar da bu dönemde katı kurallarını gevşetir, ruhbanlar Apeğatoğ vesilesiyle toplanır, eğlencelerle Paregentan kutlamaları gerçekleştirirlerdi. Rütbe farkı gözetmeksizin, tüm ruhbanlar eşit haklara sahip olurlar, aralarından kıdemce küçük olan ruhbanlardan birini, gecenin önderi seçerlerdi. Bu yılki kutlamalarda, Patriklik Makamı’nın kıdemce en küçük ruhbanı Rahip Mağakya, Apeğatoğ Patriği seçildi.

Sevgi sofrasın etrafında toplanan ruhbanlar, şarkılar ve fıkralarla eğlenceli vakit geçirdiler. Aynı zamanda bazı kilise konuları hakkında fikir alışverişinde bulundular. Gecenin sonunda konuşan Başepiskopos Aram, kutlama vesilesiyle mutluluğunu belirtirken, ilerleyen yıllarda da kutlamanın gerçekleşmesini diledi. Büyük Oruç döneminde ise, ruhbanlara başarılar diledi.