SURP YERORTUYUN KİLİSESİ’NDE YENİ YIL VE NOEL KONSERİ

Kategori: Cemaat,Cismani,Kilise

Patriklik Makamı himayesinde, her yıl geleneksel olarak gerçekleşen Yeni Yıl ve Noel Konseri, bu yıl 2 Ocak 2020, Perşembe, Beyoğlu Surp Yerortuyun Kilisesi’nde, Taksim Surp Harutyun Kilisesi’nin Lusavoriç Korosu tarafından gerçekleştirildi. Bu konser, ayrıca koronun 90. Yıl etkinlikleri kapsamında da yer aldı.

Konser 20:30’da, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin başkanlığında başladı. Geceye, Üstrahip Yeğişe Uçkunyan, Rahip Harutyun Damadyan, Kd. Peder Krikor Damadyan, Kd. Peder Kevork Çınaryan, Kd. Peder Sarkis Kuyumcuyan, Peder Şirvan Mürzyan ve birçok konuk katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını, koronun genç yüzlerinden Lusin Bağcı gerçekleştirirken, konuklara “hoş geldiniz” dedi ve koronun 90. Yıl dönümünün henüz kutlanmaya devam ettiğini belirtti. Patrikik Makamı himayesinde gerçekleştirilen bu gece, geçmişteki çok sayıdaki anmaya eklenecek anlamlı bir gece olacaktı.

2020 AMANOR KONSER 2

Konukların coşkulu alkışlarıyla, koronun 50’den fazla üyesi sahnede yer aldı ve Şef hagop Mamigonyan’ın yönetiminde ve Rober Doğanay’ın piyanosu eşliğinde, yaklaşık bir saat Ermenice eserler seslendirdiler. Koro üyeleri büyük bir ustalıkla çok sesli eserleri sırasıyla yorumlarken, Maria Hazaryan Erşen, Maral Ayvaz Çağlıçubukçu, Şant Çakmakcı ve Sercan Gazeroğlu solo performanslarıyla izleyicilerin takdirini kazandılar. Piyanist Meline Temelci ise sunduğu piyano solosuyla da büyük beğeni kazandı.

Müzik dinletisinin sonunda, Kadasetli Patrik Hazretleri kapanış konuşmasını yaparken, Koro Şefi Hagop Mamigonyan’ın ve tüm koro üyelerinin takdire layık çalışmasını övdü. Patrik Hazretleri Lusavoriç Korosu’nu şu şekilde tanımladı: “Her zaman genç şefiyle, genç üyeleriyle, Lusavoriç Korosu her zaman gençlik ruhunu aktarıyor ve genç kalmaya devam ediyor”. Patrik Hazretleri konukların Yeni Yıl’ını kutlarken, yenilenme olgusu hakkında da konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: “Çokları yenilik olgusunu geçmişten kopuk olarak ve süreklilik esasını dikkate almadan değerlendirirler.  Yeni Yıl’ın başlarında gerçekleşen bu gece, bizlere yenilik hakkında sağlıklı düşünme fırsatını sundu. Lusavoriç Korosu 90. Yıllık bir çınar ve faaliyetine devam ediyor. Kendi var olmaya devam ediyor, fakat yeni olan o ki, ağaçtan yeni ve taze bir dal daha çıkıyor. Dolayısıyla bu yenilik takdire layıktır ve bizler gençlerimizin aynı şevk ile değerlerini yeni dallarla geliştirmeleri için dua ediyoruz. Buradaki çalışma içerisinde alın teri, sevgi, birliktelik var ve tüm bunlar burada bulunan gençleri aileye dönüştürmüş. Müzikalitenin kalitesi bir yana, bu manzara da takdire şayan ve birçokları için örnek teşkil etmekte. Sevgili gençler, birbirinize hep böyle sevgiyle bağlı kalın, çünkü eminim ki gelecekte bu ortam içerisinde yer almayı arzulayacak başka gençler de olacaktır. Yeni Yıl ve Kutsal Doğuş Yortusu hepimize kutlu olsun”.

2020 AMANOR KONSER 1

Patrik Hazretleri’nin kapanış konuşmasından sonra, coşku dolu bu konser, Gomidas Vartabed’in bestelediği “Hayr Mer”in hepş birlikte söylenmesi ile son buldu.