Vartanants Korosu / Surp Vartanants Kilisesi, Feriköy

Gözetmen: Başrahip Tatul Anuşyan
Gözetmen Vekili: Kd. Peder Kevork Çınaryan
Baş Muganni: Diyakon Setrak Davuthan

Feriköy Surp Vartanants Kilise’nin korosudur. Koro, 1909’da kurulmuştur. 1932’de erkeklerden oluşan bir grup, daha sonra ise karma koro olarak, Kutsal Sunu (S. Badarak) İlahileri’ni Gomidasyan ve Yegmalyan olarak seslendirmiştir. 1944’te çalışmalarına Prof. Arşam Kavafyan ve Prof. Edgar Manas önderliğinde devam eden koro ilk dönemlerde halk ezgilerinden oluşan repertuarlar ile konserler verir.

1985’den itibaren Adruşan Halacyan’ın önderliğinde ve Lusi Kahvecioğlu’nun organistliğiyle, koro dini eserlerin yanı sıra, senfonik eserler ile de konserler vermeye başlar. Türkiye’de ve yurtdışında birçok kültürel etkinliğe, konsere, festivale katılır ve ödüller kazanır. Koro’nun seslendirdiği şarkılardan oluşan CDleri de bulunmaktadır.

Koro, Kutsal Topraklara (Kudüs) inanç ziyaretinde bulunarak Kutsal Sunu (S. Badarak) İlahileri’ni seslendirmiştir. Ahtamar’daki S. Khaç ve Diyarbakır’daki S. Giragos Kiliseleri’ndeki ilk Kutsal Sunu Törenleri’nin ilahilerini de seslendirmişlerdir. Koro üyeleri, Koro’nun kuruluşunun 80. Yılı vesilesiyle Ana Kilise S. Eçmiadzin’e inanç ziyaretinde bulunur ve S. Eçmiadzin Katedrali’nde Pazar ayinini seslendirir. Bu vesileyle Ermenistan’daki müzikseverler için Yerevan ve Vanatsor şehirlerinde de birer konser verir.

Günümüzde Adruşan Halacyan’ın önderliğinde çalışmalarına devam etmektedir.